• شماره تماس 021-22866408
 • ساعات کاری

  10:30 صبح تا 20:00 عصر

بلیچینگ (سفید کردن دندان): انواع روشها، مزایا، معایب و هزینه درمان

 • وبلاگ
 • بلیچینگ (سفید کردن دندان): انواع روشها، مزایا، معایب و هزینه درمان
بلیچینگ (سفید کردن دندان): انواع روشها، مزایا، معایب و هزینه درمان
1400/07/27

بلیچینگ (سفید کردن دندان): انواع روشها، مزایا، معایب و هزینه درمان

امروزه بسیاری از افراد بیش از پیش به سلامت و زیبایی ظاهری دندان های خود اهمیت می دهند. سفیدی دندان همواره یکی از نکات بسیار مهم در زیبایی لبخند شما محسوب می شود. چرا که سفیدی دندان زیبایی شما را دو چندان و موجب افزایش اعتماد به نفستان خواهد شد.

اکثر افراد برای سفید کردن دندان هایشان از سه روش مرسوم درمانهای دندان پزشکی، لمینت سرامیکی، کامپوزیت ونیر و بلیچینگ دندان استفاده می کنند. ما در این مقاله قصد داریم راهنمای جامعی از بلیچینگ دندان را به شما ارائه داده و علاوه بر روشها، مزایا و معایب بلیچینگ دندان، برای آن دسته از افراد که قصد انتخاب یکی از این سه راهکار درمانی جهت سفید کردن دندانهای خود را دارند، مقایسه ای بین روش های سفید کردن دندان که در بالا اشاره شد، داشته باشیم.

بلیچینگ دندان چیست؟

 

 

بلیچینگ دندان یکی از درمان های حرفه ای در زمینه سفید کردن دندان هاست که به افراد کمک می کند تا بد رنگی دندان هایشان را رفع کرده  و دندان هایی سفید و درخشان داشته باشند. اغلب متخصصین بر این عقیده هستند که بلیچینگ ، کم عارضه ترین و بی خطرترین روش برای سفید کردن دندانهاست. در این تکنیک درمانی، رنگ دندان های شما بسته به جنس و میزان زردی دو تا سه درجه تغییر رنگ خواهد داد.

توجه داشته باشید که دندانپزشک معالج شما، لازم است برای حاصل شدن نتیجه بهتر، علت تغییر رنگ دندان شما را بررسی کند. چرا که تشخیص وی در انتخاب بهترین راهکار درمانی و حصول درمان موفقیت آمیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

بلیچینگ دندان برای چه کسانی مناسب می باشد؟

به طور کل همه افراد می توانند برای سفید کردن دندان های خود از روش بلیچینگ استفاده نمایند. البته گاهی احتمال دارد که در موارد خاصی، سفید کردن دندان موثر واقع نشود. دندانپزشک با معاینه دقیق، مشخص می کند که بلیچینگ دندان برای فرد قابل انجام است یا خیر. در واقع این روش بیشتر برای افرادی که دندان های سالم دارند و قصد سفید تر و درخشان تر کردن دندان های خود را دارند، کاملا مناسب است.

هزینه بلیچینگ دندان‌

قیمت بلیچینگ دندان با توجه به روش درمانی که شما انتخاب می کنید متفاوت خواهد بود. در هزینه بلیچینگ دندان عواملی همچون هزینه ساخت قالب توسط لابراتوار، مهارت دندانپزشک، ژل های سفید کننده مخصوص دندان تاثیر گذار خواهد بود. در بلیچینگ مطب نیز عواملی چون دستمزد دندانپزشک معالج، هزینه مواد و تجهیزات مصرفی دخیل می باشد. به طور کل هزینه درمان بلیچینگ دندان جز درمانهای کم هزینه دندانپزشکی زیبایی محسوب می شود.

توجه داشته باشید کیت های سفید کننده دندان که بدون نسخه توسط برخی از داروخانه ها فروخته می شوند، اگر چه که هزینه ی کمتری برای شما خواهد داشت اما غیر اصولی ترین روش برای سفید کردن دندان ها می باشد.

 

 

بلیچینگ خانگی یا همان home bleaching روشی برای سفید کردن دندانهاست که زیر نظر دندانپزشک توسط بیمار در منزل انجام می شود. در این روش دندانپزشک شما قالبی از دندانهایتان تهیه کرده و طبق آن تری های پلاستیکی نازک و شفاف برای شما ساخته می شود. این کار توسط لابراتوارهای دندانپزشکی انجام می شود.

در این روش شما ژل مخصوص بلیچینگ خانگی را در فضای خالی بین تری پلاستیکی و دندان خود طبق دستور پزشک به مدت چند ساعت در فاصله ی شب تا صبح قرار می دهید تا پس از گذشت چند هفته و چند بار استفاده از آن، سفیدی مطلوبی برای دندان هایتان حاصل شود. در این تکنیک موادی با غلظت 16 تا 20 درصد و  کمتر از ژل های بلیچینگ مطب ، مورد استفاده قرار می گیرد. در نظر داشته باشید که در سالهای اخیر ژل های سفید کننده ای در دارخانه ها بدون تجویز پزشک ارائه می شود که ممکن است به لثه های شما آسیب بزند.

بلیچینگ خانگی دندان شامل مراحل زیر می شود:

 1. قبل از انجام هر کاری لازم است دندان های خود را مسواک بزنید با نخ دندان فضای بین دندانهایتان را تمیز کنید.
 2. سری مخصوص مخلوط کردن سرنگ را وصل کنید.
 3. تنها یک قطره از ژل سفید کننده ر در سطح داخل هر یک از تری های ساخته شده برای دندانهای فک بالا و پایین بچکانید و پس از آن با نوک سرنگ مواد را در سطح تری پخش کنید.
 4. تری ها را بر روی دندان خود قرار دهید.
 5. دقت داشته باشید که ژل از سطح قالب بیرون نزده باشد و تری ها به درستی بر روی دندانهایتان قرار گرفته باشد.
 6. پس از آن حباب هایی در ژل سفید کننده دندان مشاهده خواهید کرد که این جزو روند درمان می باشد.
 7. قالب ها را به مدت چند دقیقه روی دندان ها نگهدارید.
 8. استفاده بیش از 15 دقیقه تاثیری نخواهد داشت.
 9. پس از هربار استفاده لازم است قالب ها را شست و شو داده و دهان و دندان خود را کامل بشویید.
 10. بهتر است برای حاصل شدن نتیجه بهتر ژل سفید کننده دندان را در دو نوبت روز و شب، قبل از خواب مورد استفاده قرار دهید.
 11. دقت داشته باشید که فاصله ی زمانی بین دو نوبت بلیچینگ در خانه حداقل باید یک ساعت باشد.
 12. طول درمان بلیچینگ خانگی حدودا 2 هفته است که باید به صورت متناوب در طول شب 4 تا 6 ساعت قالب را بر روی دندانهای خود قرار دهید.

 

 

بلیچینگ دندان مزایای بسیاری در بین روش های رایج برای سفید کردن دندان دارد که عبارتند از:

 1. بلیچینگ یکی از ساده ترین و سریع ترین روش های سفید کردن دندان است.
 2. داشتن دندان هایی سفید به افزایش اعتماد به نفس کمک بسیار زیادی می کند. یکی از موارد مهمی که تاثیر زیادی بر زیبایی چهره دارد، زیبایی دندان ها می باشد. بلیچینگ با از بین بردن لکه های پایدار، دندان ها را بسیار روشن تر و درخشان تر می کند. به همین جهت دیگر در هنگام لبخند زدن و صحبت کردن خجالت نمی کشید و اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد.
 3. بلیچینگ دندان اثر بسیار چشمگیری را به ارمغان می آورد.
 4. نتیجه نهایی آن بسیار بهتر از سایر روش های سفید کردن دندان است.
 5. انجام این روش بسیار کوتاه و در یک جلسه می باشد.
 6. بلیچینگ دندان یک روش محافظه کارانه و کم تهاجمی می باشد، زیرا همانند دیگر روش های درمانی نیازی به آماده سازی دندان ها و تغییر در ساختار دندان ندارد. در واقع این روش نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد و بدون هیچ آسیبی به دندان، باعث سفیدی و زیبایی دندان ها می شود.
 7. هزینه آن نسبت به دیگر روش های سفید کردن دندان، ارزان تر است.
 8. بعد از انجام بلیچینگ دندان، به سادگی می توان از تغییر رنگ مجدد آن جلوگیری کرد.
 9. بلیچینگ دندان می تواند برای سلامت روان نیز اثر بسیار مثبتی داشته باشد، زیرا با زیبا ساختن دندان ها کمک بسیار زیادی به خندیدن می کند، در نتیجه مغز دائما پیام های مثبتی را اعلام خواهد کرد.

روش های بلیچینگ دندان

به طور کلی برای سفید کردن دندان ها به روش بلیچینگ، دو روش وجود دارد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. بلیچینگ در مطب دندانپزشکی یا آفیس بلیچینگ

 

در واقع بلیچینگ در مطب می تواند دو روش مجزا داشته باشد که در زیر شما را با این روش ها آشنا می نماییم.

1- اولین روش در مطب دندانپزشکی، دندانپزشک مواد سفید کننده بلیچینگ را با غلظت بالا بر روی دندان های بیمار قرار می دهد. این روش سریع تر از روش دوم انجام شده و نتیجه بهتری نیز دارد، اما اگر دندانپزشک مهارت کافی را نداشته باشد و از مواد سفید کننده بلیچینگ به درستی استفاده نکند، ممکن است برای دندان ها و لثه حساسیت ایجاد شود که البته به مرور زمان رفع می گردد. دندانپزشک قبل از اینکه درمان را شروع کند، به وسیله ژل های محافظ، لثه را می پوشاند تا مواد اکسید کننده با لثه تماسی نداشته باشند. بعد از آن ژل های بلیچینگ باید فعال گردند که این کار با دستگاه های متفاوتی مانند پلاسما آرک، ال ای دی و غیره، قابل انجام است. توجه داشته باشید که برای سفیدی دندان ها، ماده بلیچینگ اثر دارد و نوع دستگاه فعال کننده تاثیری ندارد.

2- روش دوم که بسیار مورد استقبال بیماران قرار گرفته است، بلیچینگ با لیزر می باشد. استفاده از لیزر آرگون و یا دیود برای بلیچینگ، سریع تر و کاملا بدون هیچ گونه سوزش و التهابی انجام می شود. این روش هزینه بیشتری را شامل می شود، اما نتیجه دلپسند تری برای بیمار دارد.

2_بیلیچینگ در منزل یا هوم بلیچینگ

 

این روش در منزل توسط بیمار و زیر نظر دندانپزشک صورت انجام می گیرد. در ابتدا دندانپزشک از دندان های بیمار قالبی تهیه کرده و آن را برای ساخت پلاک مورد نظر به لابراتوار ارسال می کند. در آن جا با در نظر گرفتن فضای بین دندان ها، تری پلاستیکی درخواستی ساخته می شود. این روش به زمان بیشتری نیاز دارد و حدود 1 ماه طول می کشد تا نتیجه مورد نظر حاصل شود.

 

 

با توجه به اینکه بلیچینگ دندان به دو روش آفیس بلیچینگ و هوم بلیچینگ انجام می شود هر کدام مراحل خاص خود را دارند که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. مراحل بلیچینگ در مطب دندانپزشکی یا آفیس بلیچینگ

  قبل از شروع درمان، برای اینکه رنگ قبل و بعد دندان ها مقایسه شود، رنگ دندان های اولیه مشخص می شود. در ادامه برای پاکسازی پوسیدگی های دندان، پولیش کردن دندان ها انجام می شود. پس از آن، دندانپزشک رترکتور های دهان یا دهان باز کن را برای دید بهتر، در دهان بیمار قرار می دهد. همچنین برای اینکه از چشم، لثه و لب بیمار محافظت شود، از عینک مخصوص و محافظ لثه استفاده می کند. در ادامه ژل سفید کننده را روی دندان ها قرار داده تا ماده ای به نام کاربامید پراکسید و یا هیدروژن پر اکسید آزاد شود. این ماده 3 یا 4 بار در مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی دندان ها باقی می ماند و در انتها دهان با آب زیاد شسته می شود.
 2. مراحل بلیچینگ در منزل یا هوم بلیچینگ

  در ابتدا بیمار برای تهیه قالب به مطب دندانپزشکی مراجعه می کند. دندانپزشک بعد از تهیه قالب از دندان های بیمار، آن را برای ساخت تری پلاستیکی به لابراتوار می فرستد و در جلسه دوم بیمار تری را از دندانپزشک دریافت می کند تا ادامه درمان را در منزل انجام دهد. مراحل انجام در منزل به این صورت است که اول باید دندان ها مسواک زده شود و نخ دندان کشیده شود تا هیچ جرم و پلاکی در بین دندان ها باقی نمانده باشد. پس از آن ژل سفید کننده به صورت یک قطره داخل تری ریخته شده و در آن پخش می شود. بیمار باید توجه داشته باشد که ژل از کناره های قالب بیرون نزند و به درستی روی دندان ها قرار بگیرد. این قالب حدود 15 دقیقه بر روی دندان ها باقی می ماند. زیاد ماندن ژل بلیچینگ روی دندان، تاثیری برای سفید کردن نخواهد داشت. در صورتی که مقداری از ژل از قالب خارج شد، بیمار می تواند آن را با مسواک خشک و با انگشت پاک کند. شاید در این مرحله لثه ها سفید شود که هیچ نگرانی ای از این بابت وجود ندارد. در انتهای کار و بعد از برداشتن قالب از دهان، بیمار باید دهان و لثه خود را بشوید.

سوالات متداول

 1. در چه سنی می توان بلیچینگ دندان را انجام داد؟

  بلیچینگ دندان را برای تمامی افراد بالای 18 سال می توان انجام داد. از آنجایی که قبل از سن 18 سالگی دندان ها هنوز عاج و مینای بالغ شده ای ندارند، انجام بلیچینگ دندان می تواند موجب حساسیت های دندانی شود. علاوه بر این افرادی که در دندان های جلو، ترمیم همرنگ دندان دارند نمی توانند بلیچینگ دندان را انجام دهند. چرا که با سفید کردن دندان هایشان، دو رنگی بین مواد ترمیمی و دندان های طبیعی شان ایجاد خواهد شد.
 2. برای بلیچینگ دندان به چند جلسه درمانی نیاز است؟

  معمولا بلیچینگ دندان در مطب با یک جلسه ی درمانی در طی یک ساعت انجام می پذیرد. با این وجود بسته به شرایط بیمار و میزان لکه های دندانی ممکن است به یک جلسه مجدد برای بلیچینگ در مطب و یا درمان تکمیلی بلیچینگ در منزل نیاز باشد.
 3. میزان سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان چقدر است؟

  میزان قطعی برای سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان نمی توان اعلام کرد چرا که بسته به میزان بد رنگی دندان و جنس دندان بیمار ممکن است دندان ها از یک تا چند درجه تغییر رنگ کند.
 4. بعد ازبلیچینگ دندان، تا چه زمانی دندان ها سفید می ماند؟

  با توجه به توجه و یا عدم توجه شما به توصیه ها و مراقبت های پس از درمان که پیش از این به آن پرداخته ایم و همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان و نوع تغذیه شما دوام و ماندگاری سفیدی دندان شما متغیر خواهد بود. اما لازم است برای تثبیت سفیدی دندان، هر چند وقت یکبار درمان بلیچینگ دندان را تکرار کنید. این موضوع هم بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی تری سفید بمانند. ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند.
 5. چه کارهایی را قبل از بلیچینگ دندان باید انجام دهیم؟

  برای انجام بلیچینگ دندان بهتر است جهت ترمیم پوسیدگی ها، جرمگیری به دندانپزشک مراجعه کنید تا نتیجه بهتری از درمان سفید کردن دندان ها حاصل شود. در نظر داشته باشید که بلیچینگ کردن دندان های کامپوزیت شده و یا لمینت سرامیکی دندان، روکش های دندانی دیگر و پرکردگی ها تاثیری نخواهد داشت.
 6. آیا بلیچینگ دندان برای دندان ها ضرر دارد؟

  خیر، طبق تحقیقات صورت گرفته در سالهای اخیر، بلیچینگ دندان، کم عارضه ترین و بی خطر ترین روش برای سفید کردن دندان هاست.
 7. آیا نور دستگاه بلیچینگ دندان ضرر دارد؟

  از نظر پزشکی، تمامی نورهایی که به صورت مستقیم به چشم تابانده می شود، می تواند خطراتی را در پی داشته باشد. اما نوری که در دستگاه بلیچینگ در کلینیک های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، هالوژن های متمرکز شده و بی خطر است. البته توصیه می شود برای اطمینان بیشتر از عینک های مخصوص در حین درمان استفاده شود.
 8. آیا بلیچینگ دندان در دوران بارداری مضر است؟

  به دلیل استفاده از مواد شیمیایی  در تمامی روش های سفید کردن دندان، توصیه می شود درمان بلیچینگ دندان قبل از اقدام به بارداری و یا بعد از دوران بارداری انجام شود.
 9. بازه زمانی درمان بلیچینگ دندان چقدر است؟

  بازه زمانی درمان به نوع روشی که برای بلیچینگ انتخاب می‌شود بستگی دارد اگر روش بلیچینگ در مطب انتخاب شود طی 2 الی 3 جلسه که هر جلسه حدود 45 دقیقه و اگر روش انتخابی بلیچینگ در خانه باشد حدود 2 الی 3 هفته به طول می‌انجامد. فقط باید به این نکته توجه شود که تاثیر مواد سفید کننده در مطب به دلیل اکسیدکنندگی بیشتر از روش بلیچ در خانه تاثیرگذاری بیشتری دارد.
 10. آیا بلیچینگ دندان به مینای دندان آسیب می زند؟

  اگر تغییر رنگ دندان و لکه های دندانی در لایه های عمیق مینای دندان اتفاق افتاده باشد، ممکن است دندانپزشک شما درمانی تکمیلی برای سایش لایه نازکی از مینای دندان را تجویز کند. در غیر این صورت بلیچینگ دندان بدون هیچ آسیبی به مینای دندان، قابل انجام است. اگر در برخی موارد در لایه‌های سطحی مینای دندان تغییر رنگ رخ داده باشد برای نتیجه بهتر در بلیچینگ ابتدا مایکروابرژن و سپس بلیچینگ صورت می‌گیرد. در مایکروابرژن سطح مینای دندان به مقدار خیلی کمی با خمیرهای ساینده مخصوصی تراشیده می‌شود تا بدرنگی‌های سطحی دندان حذف شود.

 

0 نظر:

خطا کامنتی یافت نشد.

پاسخ دهید

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *