• شماره تماس 021-22866408
 • ساعات کاری

  10:30 صبح تا 20:00 عصر

تاثیر سیگار بر دهان و دندان

 • وبلاگ
 • تاثیر سیگار بر دهان و دندان
تاثیر سیگار بر دهان و دندان
1400/08/24

تاثیر سیگار بر دهان و دندان

تاثیرات سیگار

همه می‌دانند که سیگار کشیدن موجب ابتلا به سرطان ریه می‌شود. سیگار به مشکلات قلبی-ریوی بسیار مرتبط است و می‌تواند موجب سرفه و بدتر شدن علائم آسم شود. همچنین عموم افراد می‌دانند که سیگار کشیدن می‌تواند منجر به بروز آمفیزم و سایر مشکلات مزمن ریوی شود. اکثر افرادی که از تنباکو استفاده می‌کنند، از این خطرات آگاهی دارند. یکی دیگر از عوارض جانبی سیگار کشیدن این است که این عمل توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کند و این هزینه‌ای است که فرد برای سلامت دندان‌های خود می‌پردازد. کشیدن سیگار می‌تواند به طور قابل توجهی موجب تضعیف هر دو شود: محدود کردن جریان خون به دهان و تبدیل آن به مکانی برای تکثیر باکتری. علاوه بر این، کشیدن سیگار موجب بروز موارد زیر نیز می‌گردد:

 • بد بو شدن دهان
 • افزایش مدت زمان بهبودی پس از انجام عمل جراحی
 • تغییر رنگ و زردی دندان‌ها
 • خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می‌دهد

مصرف دخانیات چگونه بر روی بافتهای دهان و دندان اثر می گذارد؟

غالب مردم از مضرات سیگار برای سلامتی بدن آگاهند و می دانند که مصرف دخانیات باعث بیماریهای متعددی بر روی انساج بدن می شود و حتی ممکن است منجر به مرگ شخص نیز گردد. ولیکن اثرات مخرب سیگار بر روی سلامتی بافت دهان و دندان را باور ندارند و یا نسبت به آن نا آگاهند. مصرف دخانیات باعث بد رنگ شدن دندانها، بیماریهای لثه و دندان و لقی دندانها می گردد و در موارد حاد منجر به سرطان دهان می شود.

سیگار چگونه به لثه آسیب می زند؟

سیگار دارای اثرات زیادی بر روی دهان است که می‌تواند منجر به تضعیف لثه‌ها و ایجاد بیماری‌های پریودنتال شود. سیگاری‌ها 64.2 درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض بیماریهای لثه هستند. بیش از 40 درصد از همه بیماری‌های پریودنتال مربوط به سیگار کشیدن است. مشکل زمانی ایجاد می‌شود که باکتری‌ها در دهان روی لثه یا بافت نرم اطراف دندان رشد می‌کنند. لثه ملتهب می‌شود و به زودی بیماری پریودنتال پیشرفت می‌کند.

 

آیا برای سیگاری ها خمیردندانهای خاصی هست ؟

خمیردندانهای مخصوص جهت این افراد ساخته شده که حاوی مواد ساینده بیشتری نسبت به خمیردندانهای معمولی است. اما استفاده از آنها بایستی محدود و تحت نظر و به توصیه دندانپزشک صورت گیرد. خمیر دندانهای سفید کننده با مارکها و ترکیبات متنوعی در بازار موجود است اما بایستی توجه داشت که اینها امکان تغییر رنگ طبیعی دندان را نداشته و تنها می توانند رنگ دندان را تا حدودی برطرف نموده و ظاهر آن را بهبود بخشند.

آیا سیگار کشیدن تنها به دندانهای من آسیب می رساند؟

سیگار کشیدن فقط به دندانها آسیب نمی رساند بلکه می تواند آنها را نابود کند.

این آمار هشدار دهنده از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها را در نظر بگیرید.

 • درصد سیگاری هایی که دارای ضایعات دندانپزشکی هستند چهار برابر افراد غیر سیگاری است.
 • بیش از یک سوم سیگاری ها دارای حداقل سه مشکل بهداشتی دندانپزشکی هستند.
 • بیش از نیمی از سیگاری ها دندانپزشک خود را کمتر از سالی دوبار می بینند این موضوع به دلیل نگرانی های مالی است.

 

آیا می‌توان تأثیر مخرب سیگار را از بین برد؟

البته بهترین کاری که می‌توانید برای سلامت دندان خود انجام دهید، ترک سیگار است.

 • ونیر: ونیر روکش‌های چینی است که روی دندان‌های شما اعمال می‌شود تا ظاهر لبخند شما را بهبود بخشد. آن‌ها دائمی و با سیمان متصل می‌شوند. با استفاده از این فرم دندانپزشکی زیبایی، شما قادر به نگه داشتن دندان‌های موجود در دهان خود هستید، اما آنها را سفید و تازه می‌کنید تا لبخند جذابی داشته باشید. ونیرها ممکن است یک گزینه خوب باشند، اگر سیگار کشیدن منجبر به تغییر رنگ دندان‌های شما شده است، اما اکثر آنها هنوز در جای خود هستند و از لحاظ ساختاری مشکلی ندارند. شما به تعداد کمی مراجعه جهت اعمال مجموعه‌ای کامل از ونیرها خواهید داشت.
 • سفید کردن دندان - می‌خواهید رنگ دندان‌هایتان را بهبود ببخشید، اما تمایلی به استفاده از روکش مانند ونیر ندارید؟ سفید کردن دندان ممکن است پاسخی برای شما باشد. دندانپزشک می‌تواند بلیچینگ، را جهت ایجاد رنگی سفیدتر از رنگ فعلی دندان‌هایتان انجام دهد. چه فقط بخواهید یک لکه از روی دندان‌های جلویی خود حذف کنید، یا چه بخواهید همه آنها را سفید کنید، دندانپزشک شما می‌تواند به شما کمک کند که به ظاهر درست دست یابید.
 • تصحیح بایت - هنگامی که شیمی و طرح دهان شما تغییر می‌کند، مانند زمانی که شما تحت عمل جراحی برای بیماری لثه یا دندان افتاده قرار گرفته‌اید، بایت شما ممکن است تغییر کند. خوشبختانه این مشکل را می‌توان اصلاح کرد. دندانپزشک شما باید اشعه ایکس را انجام دهد. اغلب دندانها برای رسیدن به شکل مطلوب، که می‌تواند بایت را بهبود دهد، تغییر شکل داده می‌شوند و سر دردها و درد دهان نیز متوقف می‌شود.
 •  ایمپلنت‌های دندانی - اگر دندان‌های خود را به علت سیگار کشیدن از دست داده‌اید، دندانپزشک شما می‌تواند ایمپلنت‌های دندانی را طراحی کند، که عمدتاً جایگزین را جایگزین ریشه و تاج دندانی می‌شود که قبلاً در آن جا وجود داشته است. این روش بیشتر دائمی است و شامل چیزی بیش از یک جفت دندان مصنوعی است. ایمپلنت‌ها دائمی هستند و از ساخت ایمپلنت تا پیگیری بعد از کاشت، چندین هفته طول می‌کشد.

 

اگر هنوز سیگار می کشید حداقل نکات زیر را رعایت کنید

 • از دهانشویه کلرهگزیدین استفاده کنید
 • اجازه دهید دندانپزشکتان با دقت زبان و لثه های شما را معاینه کند

هر چند وقت یکبار بایستی به دندانپزشک مراجعه نمایند؟

معاینات دوره ای برای تمامی افراد الزامی است چرا که با انجام این معاینات پیش از آنکه وضعیت دهان و دندان به مرحله بحرانی برسد اقدام به درمان کرده و از گسترش بیماری جلوگیری می شود. سیگاریها بعلت بیشتر در معرض بودن بایستی هر شش ماه یکبار اقدام به معاینات دوره ای نموده و به دلیل رنگ گرفتگی دندانهایشان را جرمگیری و پالیش نمایند.

 

افزایش سن و استفاده از دخانیات

شاید بهترین راه برای جلوگیری از مسائل مربوط به استفاده از دخانیات و تغییراتی که با افزایش سن در دندان ها رخ می دهد این باشد که به طور منظم توسط دندانپزشک معاینه شوید.

 

 

0 نظر:

خطا کامنتی یافت نشد.

پاسخ دهید

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *