• شماره تماس 021-22866408
  • ساعات کاری

    10:30 صبح تا 20:00 عصر

درمان دندان درد عصبی

  • وبلاگ
  • درمان دندان درد عصبی
درمان دندان درد عصبی
1400/07/29

درمان دندان درد عصبی

در هنگام نوشیدن مایعات مثل قهوه داغ، مسواک زدن دندان و یا شاید حتی در هنگام لبخند زدن ممکن است دچار دندان درد عصبی شوید. درد شدید یا کوبنده ای از دندان هایتان به مدت چند ثانیه در دندان شما احساس شده و بعد از آن دفع می شود. اگر چه چند لحظه حساسیت دندان معمول نشان دهنده عوارض دندانی نیست، ولی نیاز است که برای یافتن علت این امر توسط یک دندانپزشک ویزیت شوید. در عین حال، شما می توانید به پیشگیری و درمان دندان درد عصبی خود از طریق درمانهای خانگی کمک کنید.

برای جلوگیری از دندان درد عصبی، از مصرف مواد غذایی و داشتن عاداتی که ممکن است به مینای دندان شما آسیب برساند، اجتناب کنید. هنگامی که دندان هایتان را می شویید، با ملایمت از مسواک نرم استفاده کرده و همچنین مطمئن شوید که روزی یک بار از نخ دندان استفاده می کنید. اگر شما مستعد داشتن دندان های حساسی هستید، مصرف غذاهای اسیدی و نوشیدنی های خاصی را محدود کنید، از جمله این موارد آبمیوه های درست شده از مرکبات، سودا، نوشیدنی های الکلی و ماست است که می تواند به مینای دندان شما آسیب برساند. اگر درد دندان هایتان شما را اذیت می کند، در مورد استفاده از یک محافظ دهان با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 

درمان دندان درد عصبی به صورت کوتاه مدت

شما می توانید با استفاده از خمیر دندان بی حس کننده، درد عصب دندان خود را کاهش دهید. برای این منظور دو بار در روز با یک مسواک نرم، مسواک بزنید و یک بار در روز نیز با یک دهانشویه فلوراید دهان و دندان خود را شستشو دهید. اگر متوجه شوید که مسواک زدن با خمیر دندان برای دندان های حساس، باعث کاهش فوری دندان درد شما نمی شود، ناامید نشوید. با توجه به گزارش موسسه ADA، معمولا برای کاهش حساسیت دندان، چندین برنامه کاربردی وجود دارد.
شما همچنین می توانید از طریق بهبود عادات و رژیم غذایی، دندان درد عصبی خود را کاهش دهید. لبنیات بدون قند، غلات، میوه ها و سبزیجات و گوشت لخم مصرف کنید. یخ نجوید چون این عادت اشتباه می تواند باعث ایجاد شکستگی در دندان شما شود، و از خوردن غذاهای چرب و شیرین اجتناب کنید. خوردن پنیر های عمل آوری مانند پنیرسوئیسی، پنیر پارمسان و پنیر چدار می تواند با افزایش جریان بزاق، باعث محافظت از دندان های شما در مقابل حساسیت شده و در نتیجه باعث درمان دندان درد عصبی شود.

درمان دندان درد عصبی به صورت بلند مدت

بعید است که علائم دندان درد عصبی خود به خود و به طور کامل از بین برود. برای تسکین درازمدت این عارضه، در مورد علائم ایجاد شده در شما با یک دندانپزشک مشورت کنید. برای درمان یک شکستگی دندان، دندانپزشک می تواند تاج دندان را ترمیم کند، مگر اینکه دندان شما دچار شکستگی پیچیده ای شده باشد، که در این صورت شما ممکن است نیاز به درمان کانال ریشه که از راه های درمان دندان درد عصبی است، داشته باشید. سایر روشهای درمانی برای دندان شما بسته به اینکه چه چیزی باعث دندان درد می شود، عبارت اند از: استعمال ژل فلوراید یا داروهای برطرف کننده حساسیت تجویزی، پر کردن دندان، پوشش دندان یا پرکردن قالبی دندان. اگر لثه های شما تحلیل یافته باشد، دندانپزشک شما ممکن است پیوند لثه را پیشنهاد کند.
اجازه ندهید که درد دندان عصبی باعث خراب شدن روز شما شود. سعی کنید علائم دندان درد عصبی را در خانه کاهش دهید ولی اگر دچار درد شدید شدید، نیاز است که به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه کند. او قادر به درمان علت اصلی و کاهش شانس شما برای تجربه یک حمله دیگر خواهد بود.

 

ارتباط دندان درد عصبی با درمان ارتودنسی

بیماری با دندان درد عصبی به پزشک مراجعه می کند. دندانپزشک بعد از معاینه و تهیه عکس از دندان ها هیچ گونه عفونت یا پوسیدگی را مشاهده نمی کند. در این مواقع سلامت مفصل فکی گیجگاهی و سلامت آناتومی فک و دندان مورد بررسی قرار می گیرد. چنانچه دندانپزشک به هرگونه ناهنجاری در فک و دندان شما مشکوک شود شما را به متخصص ارتودنسی معرفی خواهد کرد.

جالب است بدانید ناهنجاری های مفصل فکی گیجگاهی نه تنها منجر به بروز دندان دردهای عصبی می شود، بلکه منجر به بروز کمر درد های ناشناخته نیز می شود. اکثر افرادی که دچار این عارضه می شود علاوه بر دندان درد، دردهایی را در گردن، کمر و ستون فقرات نیز تجربه می کنند.

برخی از ناهنجاری های دیگر فک و دندان نیز می توانند منجر به بروز درد دندان، فک، و ساییدگی دندان ها شوند. با روش های نوین درمان ارتودنسی اکثر این بیماران بدون جراحی فک به سلامت کامل دست می یابند.

 

0 نظر:

خطا کامنتی یافت نشد.

پاسخ دهید

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *