• شماره تماس 021-22866408
  • ساعات کاری

    10:30 صبح تا 20:00 عصر

رویش مجدد دندان دائمی

  • وبلاگ
  • رویش مجدد دندان دائمی
 رویش مجدد دندان دائمی
1400/07/29

رویش مجدد دندان دائمی

  • رشد مجدد دندان‌ها با سلول‌های بنیادی
  • رویش مجدد دندان دائمی، از تمساح‌ها تا انسان‌ها
  • راهی برای رویش مجدد دندان با سلول‌ها بنیادی
  • گیاهی برای رویش مجدد دندان
  • رویش مجدد دندان عقل

رشد مجدد دندان‌ها با سلول‌های بنیادی

رویش مجدد دندان دائمی زمانی تبدیل به موضوعی مهم می‌شود که بدانید بیش از ۲۵ درصد بزرگسالان تمام دندان‌های خود را تا ۷۰ سالگی از دست می‌دهند! شنیدن عبارت رویش مجدد دندان دائمی در ابتدا ممکن است تعجب آور و بیشتر به معجزه رویش مجدد دندان شبیه باشد تا راهی برای رویش مجدد دندان‌ها. اما با وجود پیشرفت‌های علمی، رشد مجدد دندان‌ها و رویش مجدد دندان دائمی دیگر آنقدر دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

 

رویش مجدد دندان دائمی، از تمساح‌ها تا انسان‌ها

تمساح‌ها دندانهای قدرتمندی دارند و قادر به انجام معجزه رویش مجدد دندان با جایگزینی آن هستند. آن‌ها می‌توانند این رشد مجدد دندان‌ها را بیش از ۵۰ بار در طول زندگی خود تکرار کنند. یک ماهی بادکنکی کوچک نیز توانایی مشابه را به عنوان راهی برای رویش مجدد دندان دارد و می‌تواند در صورت آسیب یا فرسوده شدن دندان‌ها تعدادی از آنها را جایگزین کند. با مطالعه جزئیات مولکولی چگونگی رویش مجدد دندان دائمی در این جانوران، محققان امیدوارند سلول‌های بنیادی بسازند که قابلیت رویش مجدد دندان دائمی را برای انسان‌ها نیز به ارمغان بیاورد.

 

با وجود ایمپلنت‌های دندان پزشکی، به خصوص با توجه به مشکلات دندان‌های مصنوعی، ممکن است اکثر ما به راهی برای رویش مجدد دندان و روشی برای رویش مجدد دندان فکر نکنیم. البته طول درمان طولانی، هزینه بالا، و البته درد زیاد نصب ایمپلنت‌ها را نیز نباید از یاد برد. اما این امکان وجود دارد که روشی برای رویش مجدد دندان وجود داشته باشد که در آن، در عرض ۹ هفته با استفاده از سلول‌های بنیادی “بالغ” بیمار، رشد مجدد دندان‌ها به واقعیت بپیوندد.

 

راهی برای رویش مجدد دندان با سلول‌ها بنیادی

محققان پخش پزشکی دانشگاه کلمبیا در نیویورک امیدوارند تا بتوانند با استفاده از سلول‌های بنیادی بیمار، راهی برای رویش مجدد دندان پیدا کنند. علاوه بر آن و پس از رویش مجدد دندان دائمی، دندان جدید در واقع در جای خالی دندان فرد رشد کرده و حتی با بافت لثه اطراف خود ادغام شود. این محققان پیش تر معجزه رویش مجدد دندان را ثابت کرده اند، اما رویش مجدد دندان دائمی در انسان‌ها را هنوز اثبات نکرده اند.

بر اساس گزارش ژورنال تحقیقات دندانپزشکی و آزمایش روی موش‌ها، بعد از کار گذاشتن عوامل رشد در دهان آن‌ها، مواد اولیه استخوان احیا و پس از رشد مجدد دندان‌ها، در عرض ۹ هفته ادغام شدند. محققان می‌گویند این اولین بار است که چنین ساختارهایی در یک ارگانیسم زنده تولید می‌شوند. اگر معجزه رویش مجدد دندان در انسان‌ها موفقیت آمیز باشد، فواید متعددی با آن همراه خواهد بود. برای مثال، از آنجا که دندان پس از کشت در جای خود می‌ماند، نیازی به برداشت بیرون از سلول‌های بنیادی و ایجاد محیطی خارجی برای رویش مجدد دندان دائمی نیست.

 

محققان امیدوارند که این راه به منظور روشی برای رویش مجدد دندان، گزینه ای مقرون به صرفه برای بیمارانی باشد که نمی‌توانند هزینه ایمپلنت‌های دندانپزشکی را بپردازند. همچنین، از آنجا که رویش مجدد دندان دائمی در دهان است، زمان ریکاوری احتمالا کوتاه تر خواهد شد و احتمال شکستن دندان پس از رشد مجدد دندان‌ها نیز کمتر خواهد بود. اکنون، معجزه رویش مجدد دندان بیش از هر زمان دیگری به واقعیت نزدیک شده است.

گیاهی برای رویش مجدد دندان

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد به دنبال گیاهی برای رویش مجدد دندان یا رویش مجدد دندان طب سنتی باشید؛ مخصوصا اگر نتوانید تا زمان به واقعیت پیوستن معجزه رویش مجدد دندان و راهی برای رویش مجدد دندان توسط علم پزشکی و دندانپزشکی منتظر بمانید.

یک گیاهی برای رویش مجدد دندان که برای رویش مجدد دندان طب سنتی و رشد دوباره دندان طب سنتی(و اسلامی) از آن یاد شده، هندوانه ابوجهل است. این میوه که در صحرا و اطراف قم یافت می‌شود؛ هندوانه ای کوچک و بسیار تلخ با قدرت میکروب کشی بالاست. در موضوع رویش مجدد دندان طب سنتی این عقیده وجود دارد که میکروب دندان با آنتی باکتریال‌های معمولی کشته نشده و با روغن این هندوانه از بین می‌رود. و درصورت نابودی این باکتری، دندان نیز مانند دیگر استخوان‌ها خود را ترمیم می‌کند و به عبارتی رویش مجدد دندان دائمی اتفاق می‌افتد.

برای رشد مجدد دندان‌ها با این روغن، گفته شده باید با سنجاقی تمیز سیاهی‌ها را تراشید، و سپس به مدت ۴۰ روز یک نخ کتان آغشته به روغن حنظل کنید و در سوراخ دندان بگذارید. سپس یک آدامس سقز روی آن بگذارید تا غذا وارد آن نشود. البته این روش به عنوان راهی برای رویش مجدد دندان، بیشتر در رابطه با طب اسلامی است تا روشی برای رویش مجدد دندان طب سنتی و رشد دوباره دندان طب سنتی.

 

رویش مجدد دندان عقل

تا اینجا در رابطه با روشی برای رویش مجدد دندان و امکان رویش مجدد دندان دائمی در آینده نه چندان دور و روش‌های احتمالی برای ترمیم دندان‌ها صحبت کردیم. اما گذشته از تلاش‌ها و تحقیق‌ها برای یافتن راهی برای رویش مجدد دندان و رشد مجدد دندان‌ها، آیا رویش مجدد دندان عقل به صورت خود به خود ممکن است؟

بیشتر مردم ۴ دندان عقل دارند، اما برخی تعداد کمتر یا بیشتری دندان عقل در می‌آورند که البته می‌تواند رویش مجدد دندان عقل نیز باشد. اگر فردی بیش از ۴ دندان عقل داشته باشد، دندانپزشک می‌تواند آن‌ها را در عکس پرتوی X شناسایی کند. احتمال رویش مجدد دندان عقل و داشتن دندان عقل اضافه کم بوده و نهایتا ۲ نفر از هر ۱۰۰ نفر این وضعیت را دارند. توجه کنید که دندان اضافه در هر جایی از دهان ممکن است رشد کند. این دندان حتی ممکن است به صورت دندان نیش، دندان جلویی یا دو تایی شدن دندان آسیا دیده شود.

بنابراین در پاسخ به سوال رویش مجدد دندان دائمی و رویش مجدد دندان عقل به طور خاص، باید گفت که این وضعیت اگر چه نادر است، اما امکان آن وجود دارد. اگر دندان عقل اضافی داشته باشید ممکن است پس از کشیدن دندان ممکن است با رویش مجدد دندان عقل مواجه شوید.

 

0 نظر:

خطا کامنتی یافت نشد.

پاسخ دهید

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *