جرم گیری دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر صنفی

جرم گیری دندان با روش‌های مؤثر و حرفه‌ای برای بهبود بهداشت دهان و دندان

دندان‌های جرم گرفته زرد و مات دیده می‌شود که خنده را زشت کرده و اعتماد به نفس شخص را سلب می‌کند. از بین بردن جرم تشکیل شده روی دندان به روش‌های مختلفی امکان پذیر است که پلاک و لایه‌های اضافی تشکیل شده روی دندان‌ها را پاکسازی نموده و باعث ایجاد جلوه طبیعی می‌شود.

جرم گیری دندان توسط دندانپزشکان به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که یک درمان موثر برای پاکسازی عمقی دندان و لثه محسوب می‌شود.

جرم گیری دندان چیست؟

جرم همچون لایه‌ای روی دندان و لثه‌ها را می‌پوشاند که ظاهر ناخوشایند به وجود آورده و منجر به ایجاد خطر برای سلامتی دندان‌ها می‌شود. جرم گیری دندان یک فرایند برای جلوگیری از گسترش پوسیدگی و تخریب دندان‌ها شناخته می‌شود زیرا پلاک تشکیل شده به معنای تجمع باکتری‌ها و اسید در سطح دندان است.

این باکتری‌ها از مواد غذایی قندی مصرف شده، اسید تولید می‌کنند که باعث تخریب لایه‌های خارجی دندان می‌شود در نتیجه، دندان‌ها شروع به تخریب و پوسیدگی خواهند کرد.

جرم دندان اگر درمان نشود، می‌تواند به عفونت و تخریب عمیق دندان منجر شده و نیاز به درمان‌های پیچیده‌تر دندانپزشکی داشته باشد. فرایند جرم گیری دندان در کلینیک دکتر صنفی با استفاده از بهترین ابزارها و مواد در مدت زمانی کوتاه و به طور اصولی با رعایت قواعد انجام می‌شود.

مراحل جرم گیری دندان

مراحل جرم گیری دندان

جرم گیری دندان توسط دندانپزشک در مطب انجام می‌شود که شامل مراحل زیر است:

1. بررسی: دندانپزشک ابتدا دندان و خط لثه را بررسی نموده تا میزان پوسیدگی و تخریب را ارزیابی کند.

2. استفاده از بی حسی موضعی: جرم گیری به تنهایی دردناک نیست اما به دلیل عملیاتی که روی لثه و دندان ایجاد می‌شود ممکن است نواحی مورد نظر را تحریک نماید به همین دلیل با استفاده از بی حس کننده موضعی ناحیه تحت درمان بی‌حس خواهد شد تا بیمار احساس ناراحتی نداشته باشد.

3. جرم گیری: در مرحله بعد، دندانپزشک به طور دستی یا با استفاده از ابزارهای خاص، پوسیدگی و باقیمانده‌های آن را از زیر لثه، بین لثه، روی انتهای تاج و اطراف ریشه دندان حذف می‌کند که منجر به از بین رفتن پلاک و تارتار سخت شده می‌شود.

4. پاک کردن کناره‌های لثه (روت پلنینگ): لبه‌های ناهموار ریشه دندان نیاز به صاف شدن دارند تا جرم‌های موجود بر روی آن از بین برود و لثه‌ها بدون هیچ جرمی به موقعیت سابق خود بازگردند. در برخی موارد با روت پلنینگ لایه دوم دندان برداشته می‌شود تا هیچ باکتری، عفونت و پلاکی بر روی آن باقی نماند.

5. شستشو: باکتری‌های باقی مانده را به کمک شستشوی کل فضای دهان و دندان می‌توان از بین برد.

با توجه به شرایط بیمار گاه نیاز است که مراحل دیگری پس از جرم گیری دندان انجام شود که در این مورد دندانپزشک تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

اقدامات احتمالی پس از جرمگیری دندان عبارتند از:

• پر کردن دندان: پس از برداشتن پوسیدگی، فضای خالی در دندان با مواد پر کننده (مانند رزین‌های کامپوزیت و …) پر شده و شکل داده می‌شود.

• ترمیم و تراش: دندانپزشک سپس سطح ترمیم شده را تراش می‌دهد تا شکل و سایز مناسب را به دندان بدهد.

• پولیش: در نهایت، دندانپزشک سطح ترمیم شده را پولیش می‌کند تا صاف و براق شود.

چه مواقعی نیاز به جرم گیری دندان است؟

دندان‌های نیازمند جرم گیری معمولا علائم خاصی را نشان می‌دهند که دندانپزشک با توجه به آن‌ها ضرورت انجام جرم گیری را اعلام می‌کند. نشانه‌های نیاز به جرم گیری و پلاک زدایی شامل موارد زیر هستند:

1. تغییرات در رنگ یا ظاهر دندان: اگر رنگ دندان تغییر کرده و یا مات و تیره شده است، ممکن است نشان‌دهنده وجود پوسیدگی باشد که نیاز به جرم گیری دارد.

2. تغییرات در سطح دندان: اگر سطح دندان ناهموار شده یا دچار خوردگی شده باشد، نشان‌دهنده نیاز به جرم گیری دندان است.

3. خونریزی لثه: اگر لثه در اطراف دندان خونریزی کند، نشان‌دهنده التهاب و پوسیدگی دندان است که نیاز به درمان و برطرف کردن پلاک دارد.

بهترین راه برای تشخیص و تعیین نیاز به جرم گیری دندان، مراجعه به دندانپزشک است. دندانپزشک با بررسی دقیق و انجام ارزیابی و معاینات لازم می‌تواند وضعیت دندان‌ها را ارزیابی نموده و توصیه‌های لازم را بدهد.

در کلینیک دکتر صنفی دندان و لثه‌ها به طور دقیق بررسی خواهند شد و در صورت ضرورت فرایند جرم گیری آغاز خواهد شد.

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

مراقبت‌های قبل و بعد جرم گیری دندان

مراقبت‌های قبل و بعد جرم گیری دندان

مراقبت‌های قبل و بعد از جرم گیری دندان بسیار مهم است زیرا باعث می‌شود که از سلامت دندان‌ها محافظت شده و عوارض جانبی کمتری ایجاد شود. در ادامه به مراقبت‌های قبل و بعد از جرم گیری دندان پرداخته شده است که بسیار ساده هستند.

1. شستشوی دهان: قبل از جرم گیری، حتما دهان خود را به طور کامل با مسواک و خمیردندان شستشو دهید تا میزان باکتری‌ها و مواد باقی مانده کمتر شود.

2. مصرف غذاهای سبک: پیش از جرم گیری دندان بهتر است غذاهای نرم و سبک مصرف کنید تا دندان‌ها حساسیت کمتری داشته باشند.

3. پرهیز از مصرف قند و اسیدی: مصرف زیاد قند و غذاهای اسیدی می‌تواند پوسیدگی دندان را تشدید کند، پس پیش از جرم گیری از مصرف آن‌ها تا حد امکان خودداری کنید.

پس از جرم گیری تا حدودی ممکن است دندان و لثه در برابر سرما و گرما حساس شوند که طبیعی بوده و پس از چند ساعت برطرف خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از جرم گیری دندان شامل موارد زیر است:

1. پرهیز از غذاهای چسبنده: پس از جرم گیری، بهتر است از مصرف غذاهای چسبنده و سخت خودداری کنید تا دندان‌ها آسیب نبینند.

2. استفاده از مسواک مناسب: پس از جرم گیری، از مسواک مناسب استفاده کنید تا دندان‌ها به آرامی تمیز شوند.

3. پیروی از رژیم غذایی سالم: برای حفظ سلامت دندان‌ها پس از جرم گیری، داشتن رژیم غذایی سالم و پر از مواد غذایی حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم است.

4. مراجعه به دندانپزشک: پس از جرم گیری دندانها، برای بررسی وضعیت سلامت دهان در زمان معین برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید.

با پیروی از مراقبت‌های قبل و بعد از جرم گیری دندان، می‌توان از سلامت دندان‌های محافظت کرده و عوارض ناخواسته را کاهش داد. دکتر صنفی از ابتدا تا انتها در کنار زیباجویان عزیز است تا بتوانند به کمک مراقبت‌های قبل و بعد و انجام جرم گیری صحیح دندان زیبایی از دست رفته را بازیابند.

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

فواید جرم گیری دندان

فواید جرم گیری دندان

جرم گیری دندان با روش‌های مؤثر و حرفه‌ای برای بهبود بهداشت دهان و دندان ضروری است. جرم گیری مزایای زیادی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• جلوگیری از پوسیدگی و کرم خوردن دندان‌ها
• ممانعت از بیماری پریودنتال
• رفع لکه و حالت زردی دندان‌ها
• از بین رفتن بوی بد دهان

جرم گیری دندان با دکتر صنفی

دکتر صنفی نامی آشنا در میان دندانپزشکان است که تاکنون مراجعه کنندگان زیادی داشته که همگی از خدمات و درمان‌های انجام شده رضایت داشته‌اند.

اگر به زیبایی و سلامت دندان‌ و لثه‌های خود می‌اندیشید جرم گیری را نزد دکتر صنفی در فضایی مطمئن و آرام با بهترین ابزارها و مواد و قیمت مناسب تجربه کنید.

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰                                                                    09109881825

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده سایت
نویسنده سایت
مقالات: 37

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *