ایمپلنت دندان به روش دیجیتال در کلینیک دکتر صنفی

استفاده از فناوری دیجیتال برای بهبود روش ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان به روش دیجیتال، یکی از روش‌های نوین درمانی برای جایگزینی دندان از دست رفته است. اگر چه هزینه ایمپلنت دندان دیجیتال بیشتر از روش‌های دیگر است اما نتایج قابل اعتمادی به بیماران می‌دهد.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی استفاده از فناوری دیجیتال برای بهبود روش ایمپلنت دندان بپردازیم. اگر قصد ایمپلنت و سایر روش‌های درمانی دندان را دارید از طریق راه‌های ارتباطی که در قسمت تماس با ما در این سایت معرفی شده است با کلینیک دندانپزشکی دکتر صنفی ارتباط برقرار کنید.

 

ایمپلنت دندان به روش دیجیتال :

ایمپلنت دندان به روش دیجیتال

ایمپلنت دندان به روش دیجیتال یک روش کاشت دندان با استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری است. در این روش با استفاده از فناوری‌های مدل‌سازی کامپیوتری سه بعدی، پزشک قادر به برنامه‌ریزی جامع برای نصب ایمپلنت می‌باشد.

هدف از کاشت دیجیتال تعیین دقیق موقعیت‌ایده‌آل پروتز و نصب آن دقیقاً طبق پروتکل تعیین شده است تا دندان مصنوعی تا حد امکان دوام بیاورد.

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

به عبارت ساده، کاشت دیجیتال دندان، پروتز است که ابتدا به صورت مجازی بر روی کامپیوتر و بر اساس نتایج تجزیه و تحلیل ساختار فک انجام می‌شود و سپس توسط دندانپزشک با استفاده از یک الگوی جراحی بازسازی می‌شود.

ویژگی روش کاشت دیجیتالی دندان :

مزایای ایمپلنت دندان به روش دیجیتال را می‌توان به صورت زیر شمرد:

• تعیین محل نصب دقیق و موقعیت بهینه ایمپلنت در عین به حداقل رساندن احتمال خطا

• کاشت موفقیت‌آمیز ایمپلنت در بافت استخوان حتی با کمبود آن

• امکان نصب ایمپلنت در زاویه شیب مورد نظر بدون مداخله جراحی اضافی که قبلاً می‌توانست برای جلوگیری از آسیب به بافت‌های اطراف انجام شود.

• مشاهده واضح تمام مراحل پروتز، افزایش آگاهی جراح ایمپلنت و در نتیجه کاهش خطر اشتباه

• به حداقل رساندن عوارض بعد از عمل در مرحله بهبودی

مراحل ایمپلنت دندان به روش دیجیتال :

مراحل ایمپلنت دندان به روش دیجیتال

۱. جمع‌آوری داده‌ها
دندانپزشک سابقه پزشکی بیمار را بررسی می‌کند، اسکن سه بعدی از حفره دهان را انجام می‌دهد و وضعیت کانال‌های ریشه و بافت‌های پریودنتال را بررسی می‌کنند.

بیشتر بدانید : کامپوزیت ونیر

۲. شبیه‌سازی مجازی
داده‌های تحقیقاتی با استفاده از یک برنامه ویژه پردازش می‌شوند که به شما امکان می‌دهد یک مدل سه بعدی از فک که روی آن کاشت انجام می‌شود را بررسی کنید. ضخامت و ساختار بافت‌ها و محل همه دندان‌ها بررسی می‌شود. در این مرحله مشخص می‌شود که آیا بازسازی استخوان برای نصب ایمپلنت مورد نیاز است یا خیر؟

۳. برنامه‌ریزی
جراح دندان، مطابق با یک پروتکل درمانی که بر روی رایانه ایجاد شده است، یک عمل کاشت را با استفاده از یک الگوی جراحی انجام می‌دهد. پزشک با استفاده از مدل دیجیتالی حاصل از فک، کاشت مجازی را انجام می‌دهد تا بهترین محل کاشت، شکل و اندازه آن، زاویه شیب و غیره را با دقت تعیین کند.

۴. ساخت قالب جراحی
با استفاده از چاپگر سه بعدی، قالبی ساخته می‌شود که در آن ایمپلنت نصب می‌شود.

۵. نصب ایمپلنت
نصب ایمپلنت با استفاده از یک الگوی جراحی از پیش ساخته و سفارشی انجام می‌شود که دقت در مقیاس میکرونی را در قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک تضمین می‌کند.

۶. نصب تاج / پروتز
تاج و دندان مصنوعی هر دو می‌توانند موقت یا دائمی باشند. با توجه به شرایط، یک سازه موقت در روز کاشت نصب می‌شود. پس از ۲-۳ ماه، یک ساختار دائمی تاج یا پروتز نصب می‌شود.

در تمام مراحل، اقدامات پزشک با بیمار هماهنگ می‌شود. کاشت ممکن است یک روز طول بکشد (بسته به کلینیک انتخابی و حجم کاری متخصص) یا چندین هفته و ماه طول بکشد. زمان پروتز نه تنها به تجهیزات فنی کلینیک، بلکه به خود بیمار نیز بستگی دارد.

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

تفاوت کاشت دیجیتالی دندان و روش معمولی :

تفاوت کاشت دیجیتالی دندان و روش معمولی

در روش کاشت دیجیتالی دندان از اسکنر و تجهیزات شبیه سازی پیشرفته استفاده می شود. لذا پایه ایمپلنت در دقیق ترین جای ممکن و با کمترین برش در لثه در جای خود قرار می گیرد.

بنابراین کاشت دیجیتال دندان به دلیل اینکه به شکاف حداقلی نیاز دارند در نتیجه درد و خونریزی کمتری دارند و به همین دلیل به روش بدون بخیه معروف می باشند.

مزایای کاشت سه بعدی برای بیمار :

مزایای کاشت سه بعدی برای بیمار

• بافت‌ها در اثر اقدامات پزشک کمتر آسیب می‌بینند، به این معنی که توانبخشی سریعتر و درد بعد از عمل به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

• نتیجه زیبایی، به خصوص هنگام کاشت دندان‌های جلو، بسیار بالاتر است: ایمپلنت نسبت به دندان‌های باقیمانده به درستی قرار می‌گیرد، هیچ اثری از برش لثه وجود ندارد، حتی تاج‌های موقت مانند یک دندان طبیعی به نظر می‌رسند.

• از آنجایی که ریشه مصنوعی دقیقاً مطابق با محاسبات رایانه‌ای نصب می‌شود، به این معنی است که خطر رد شدن یا سایر آسیب‌شناسی‌هایی که منجر به از بین رفتن پروتز می‌شود به حداقل می‌رسد.

• حتی اگر بیمار از جراحی امتناع کند یا به دلایلی آن را برای مدت طولانی به تعویق بیاندازد، فقط هزینه مطالعات تشخیصی را پرداخت می‌کند که در آینده برای او مفید خواهد بود.

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

• عامل انسانی به حداقل می‌رسد، به این معنی که عملاً خطا وجود ندارد. بیمار از نتیجه راضی خواهد بود که تأثیر مثبتی بر تصویر پزشک و کلینیک خواهد داشت.

• نتایج قابل پیش‌بینی عمل را تضمین می‌شود و بنابراین عوارض به حداقل می‌رسد.

• همه اقدامات بسیار سریع انجام می‌شود، بنابراین تلاش کمتری برای هر عمل صرف می‌شود.

معایب کاشت دیجیتالی دندان :

معایب کاشت دیجیتالی دندان

تنها عیبی که می‌توان به کاشت دیجیتالی دندان اشاره کرد هزینه بیشتر آن نسبت به ایمپلنت معمولی است. قطعاً از انواع روش‌های درمانی ایمپلنت کاشت دندان دیجیتال بسیار ارزشمند است.

البته باید توجه داشته باشید که تخصص پزشک، اهمیت پایه‌ی مورد استفاده در ایمپلنت و جنس آن و همچنین مهارت کادر درمانی بر کاشت دیجیتالی دندان تأثیرگذار است.

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

هزینه کاشت دندان به روش دیجیتال :

هزینه کاشت دندان به روش دیجیتال

ایمپلنت دندان به روش دیجیتال گران‌تر از کاشت کلاسیک است. زیرا در این روش از اسکنر سه بعدی استفاده می‌شود و دقت کاشت را چندین برابر می‌شود.

در این نوع کاشت از تجهیزات پیشرفته و گران قیمت استفاده می‌شود. علاوه بر این قیمت ایمپلنت دیجیتال دندان با توجه به شرایط فرد، نوع ایمپلنت و برند آن متفاوت است. برای اطلاع دقیق از هزینه کاشت دندان به روش دیجیتال با ما در ارتباط باشید.

نتیجه‌گیری :

ایمپلنت دندان به روش دیجیتال یک فرآیند پیچیده تکنولوژیکی است که به حرفه‌ای بودن بالای جراح ارتوپد و تکنسین دندان نیاز دارد. متخصصان باید به طور مرتب اطلاعات علمی خود را بهبود بخشند، جراحی فک و صورت و در عین حال آخرین فن‌آوری‌ها را درک کنند.

بنابراین در صورتی که قصد کاشت دیجیتالی دندان دارید در انتخاب پزشک و مهارت و تخصص آن دقت و توجه داشته باشید.

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰                                                                    09109881825

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده سایت
نویسنده سایت
مقالات: 37

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *