در حال حاضر، با پیشرفت فناوری‌ در حوزه دندان‌پزشکی، خدمات دندانپزشکی گسترده و متنوع شده است. بخش عظیمی از این تحولات به خدمات زیبایی دندان اختصاص دارد. یکی از خدمات پرطرفدار و رایج در زمینه دندان‌پزشکی، درمان ارتودنسی است که به عنوان یک راهکار کارآمد برای بهبود استحکام و زیبایی دندان‌ها شناخته می‌شود.

ارتودنسی به عنوان یک درمان گسترده و کاربردی، برای افرادی با شرایط مختلف و در هر رده‌ سنی قابل اجراست. این درمان انواع مختلفی دارد که به شرایط خاص هر فرد و شیوه انجام آن متناسب با شرایط متغیر است. در این متن، قصد داریم به بررسی معایب و مزایای ارتودنسی بپردازیم و کاربردهای گسترده‌ای که این روش درمانی در حوزه دندان‌پزشکی دارد را مورد بررسی قرار دهیم.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی دندان یک روش درمانی در زمینه دندان‌پزشکی است که به منظور صاف‌سازی و تصحیح چینش دندان‌ها، بهبود موقعیت فک‌ها و رفع مشکلات بایت (ناسازگاری در سطح تماس دندان‌های بالا و پایین) به کار می‌رود. این درمان با استفاده از ابزارهای ارتودنسی انجام میشود.

یکی از وسایل رایج در این روش، براکت یا سیم گرفتن دندان‌ها است. این براکت‌ها، معمولا به صورت قطعات کوچک فلزی به هر دندان چسبانده می‌شوند، با استفاده از یک سیم فلزی به یکدیگر وصل می‌شوند و فرآیند سیم کشی انجام می‌شود. این سیم کشی و براکت‌ها به کمک این ابزارها به تصحیح موقعیت دندان‌ها و بهبود چینش آنها کمک می‌کنند.

همچنین باید توجه داشت که براکت فلزی تنها یکی از انواع مختلف ابزارهای ارتودنسی است و در این درمان از ابزارها و روش‌های مختلف نیز برای ارتقاء سلامت و زیبایی دندان‌ها استفاده میشود.

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

انواع روش های ارتودنسی کدام است؟

انواع روش های ارتودنسی کدام است؟

روش های ارتودنسی أنواع مختلفی دارد. در ادامه انواع روشهای ارتودنسی را برایتان شرح میدهیم:

ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت، از براکت معمولی یا براکت فلزی استفاده می‌شود. این براکت، شامل نگین‌های براکت به تعداد دندان‌ها، سیم ارتودنسی، حلقه‌های فلزی، حلقه‌های کشی یا سیمی لیگاچور (در سیستم خود لیگاچور دیمون نیازی به لیگاچور نیست) و گاهی اوقات حلقه‌های کشی الاستیک است.

به هر دندان یک نگین براکت چسبانده می‌شود و سپس سیم ارتودنسی به نگین‌های براکت وصل می‌شود. این سیم از سطح جلوی همه دندان‌ها عبور می‌کند.

• مزایای براکت فلزی یا براکت معمولی
براکت فلزی بسیار محکم و مقاوم است و در مقایسه با روش‌های دیگر خیلی کمتر دچار شکستگی و آسیب می‌شود. براکت فلزی را می‌توان برای مشکلات ارتودنسی پیچیده به کار گرفت که این قابلیت در روش‌های دیگر وجود ندارد. هزینه درمان ارتودنسی با براکت فلزی کمتر از روش‌های دیگر است. متداول ترین روش درمان ارتودنسی در حال حاضر، براکت فلزی است.

• معایب براکت فلزی یا براکت معمولی
در درمان ارتودنسی با براکت فلزی باید آمادگی ظاهر فلزی و سیم کشی دندان‌ها را داشته باشید و این موضوع در روش‌های دیگر ارتودنسی وجود ندارد.

ارتودنسی سرامیکی

در این روش از براکت‌های سرامیکی استفاده می‌شود. با این تفاوت که به جای نگین‌های فلزی، از نگین‌های سرامیکی یا پلاستیکی با رنگ سفید یا شفاف استفاده می‌شود، همچنین از سیم سفید رنگ به جای سیم نقره‌ای استفاده می‌شود.

 مزایای براکت سرامیکی
براکت سرامیکی به دلیل رنگ سفید یا شفاف، از نظر زیبایی بهتر است و شما کمتر نگران ظاهر دندان‌ها و لبخندتان خواهید بود.

 معایب براکت سرامیکی
براکت سرامیکی شکننده‌تر از براکت فلزی است، بنابراین امکان شکستن آن و نیاز به ترمیم و مراجعه به ارتودنتیست بیشتر است.

هزینه درمان ارتودنسی با براکت سرامیکی بیشتر از براکت معمولی است. در صورت نداشتن مراقبت کافی از بهداشت دهان، براکت‌های سرامیکی ممکن است تغییر رنگ پیدا کرده و زیبایی خود را از دست بدهند.

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

ارتودنسی پشت دندانی

در این روش، براکت‌ها به سطح پشتی دندان‌ها چسبانده می‌شوند که از براکت‌های مخصوص پشت دندان استفاده می‌کنند. این سیستم به زیبایی لبخند تأثیر نمی‌گذارد زیرا براکت‌ها در دید مستقیم نیستند.

 مزایای براکت پشت دندانی
این براکت به سطح پشتی دندان‌ها چسبانده می‌شود، بنابراین در حین صحبت کردن، خندیدن یا باز کردن دهان دیده نمی‌شود و زیبایی لبخند تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

 معایب براکت پشت دندانی

نصب براکت و تنظیم آن به دلیل دسترسی سخت‌تر ارتودنتیست به آن، زمان بیشتری می‌برد و معمولا هزینه بیشتری دارد. این سیستم براکت به صورت سفارشی ساخته می‌شود، پس هزینه آن بیشتر از براکت فلزی و یا حتی براکت سرامیکی است.

عادت کردن زبان به موقعیت جدید و تلفظ حروف و صداها با مشکل مواجه می‌شود و مدتی طول می‌کشد یاد بگیرید با براکت پشت دندانی راحت و درست صحبت کنید. تمیز کردن دندان‌ها ممکن است کمی سخت‌تر باشد زیرا دسترسی به سطح پشتی دندان‌ها دشوارتر است.

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

ارتودنسی الاینر شفاف

ارتودنسی الاینر شفاف

در این روش از پلاک‌های پلاستیکی بیرنگ به نام الاینر استفاده می‌شود. این پلاک دندان‌ها را در بر می‌گیرد و به آنها نیرو وارد می‌کند تا دندان‌ها به جایگاه خاصی برسند. هر دو هفته یکبار باید الاینر را با یک الاینر جدید عوض کرد.

 مزایای الاینر شفاف
این روش ارتودنسی به طور کلی بی رنگ است و به آن ارتودنسی متحرک و نامرئی نیز می‌گویند. هنگام قرار گرفتن در دهان، الاینر تا حد زیادی مشاهده نمی‌شود.

الاینر به دندان‌ها چسبانده نمی‌شود و ثابت نیست، این یک مزیت محسوب می‌شود. تمیز کردن دندان‌ها با این وسیله راحت‌تر است زیرا کافیست الاینر را از دهان در بیاورید و جداگانه تمیز کنید.

 معایب الاینر شفاف
هر دو هفته یکبار باید الاینر جدیدی استفاده کنید و الاینر قبلی دیگر قابل استفاده نیست و هزینه بیشتری دارد. درمان‌های پیچیده را نمی‌توان با الاینر شفاف انجام داد. برخی افراد نمی‌توانند دقت کافی در استفاده منظم از الاینر داشته باشند و ممکن است فراموش کنند الاینر را در دهان بگذارند.

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

ارتودنسی بهتر است یا لمینت؟

ارتودنسی بهتر است یا لمینت؟

تفاوت اصلی بین ارتودنسی و لمینت دندان در هدف و جنبه درمانی یا زیبایی آنها است.

ارتودنسی
ارتودنسی بیشتر به منظور اصلاح ناهماهنگی‌ها و نقص‌های جلوه‌ای فک و دندان استفاده می‌شود. این درمان به وسیله براکت‌ها، بند و سیم‌های ارتودنسی انجام می‌شود. ارتودنسی نیاز به مدت زمان طولانی‌تری دارد.

لمینت دندان
لمینت دندان اغلب به منظور اصلاح مشکلات ظاهری دندان‌ها و بهبود زیبایی لبخند استفاده می‌شود. این فرآیند عمدتا برای افرادی که دندان‌های سالم ولی با مشکلات ظاهری دارند، مناسب است. لمینت دندان ممکن است نیاز به زمان کمتری داشته باشد، معمولا در چند جلسه درمانی انجام می‌شود.

به طور خلاصه، اگر دندان‌ها ناهماهنگی جدی دارند و نیاز به اصلاح و تغییر در ساختار آنها وجود دارد، ارتودنسی به عنوان یک درمان جدی است. اما اگر دندان‌ها سالم هستند و تنها بهبود ظاهر و لبخند مد نظر است، لمینت دندان گزینه‌ مناسبی است.

بیشتر بدانید : کامپوزیت ونیر

سخن پایانی :

ارتودنسی یک مسیر درمانی-زیبایی است و باعث ترتیب درست دندان‌ها و در نهایت لبخند زیبا می‌شود. این درمان، نه تنها به جلوگیری از مشکلات فیزیکی مربوط به ناهنجاری‌های دندانی کمک می‌کند، بلکه اعتماد به نفس افراد را نیز تقویت می‌کند. با توجه به متنوع بودن روش‌های ارتودنسی، از براکت‌های فلزی و سرامیکی گرفته تا پلاک‌های شفاف الاینر، هر یک از این روش‌ها ویژگی‌ها و مزایا خود را دارند.

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰                                                                    09109881825