مراحل لمینت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر صنفی

راهنمای کامل مراحل انجام لمینت دندان و نکات مهم در هر مرحله

امروزه بسیاری از مردم به زیبایی لبخند خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهند. برای این که لبخند زیبایی داشته باشید، دو فاکتور فرم و رنگ دندان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

روش‌های متعددی برای اصلاح و درمان عیوب دندان‌ها وجود دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، لمینت می‌باشد؛ اما مراحل لمینت دندان به چه صورت می‌باشد؟

با توجه به این که تقاضا برای نحوه انجام لمینت دندان روز به روز در حال افزایش است، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به بررسی مراحل انجام لمینت دندان و نکات مهم در هر مرحله بپردازیم. اگر شما نیز قصد دارید این درمان را انجام دهید، در ادامه با ما همراه باشید.

مراحل لمینت دندان چیست ؟

مراحل لمینت دندان

مراحل لمینت دندان می‌تواند با تشخیص دندان‌پزشک کمی تغییر پیدا کند؛ اما اصول کلی کار تغییری پیدا نخواهد کرد. به طور کلی نحوه انجام لمینت دندان در ۵ مرحله‌ی زیر انجام می‌پذیرد:

1. معاینه توسط دندان‌پزشک

2. تراش دندان‌ها

3. قالب‌گیری

4. ساخت لمینت

5. چسباندن لمینت

هر کدام از این مراحل نکات به خصوصی داشته و لازم است تا قبل از اقدام به انجام این درمان، با این نکات آشنا باشید. در بخش‌های بعدی هر کدام از این مراحل را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بیشتر بدانید: ترمیم دندان

معاینه توسط دندان‌پزشک :

اولین قدم از مراحل لمینت دندان، معاینه توسط دندان‌پزشک است. در این مرحله مواردی مانند سلامت دندان و لثه‌ها، فرم و قرارگیری دندان‌ها، فرم و اندازه فک‌ها و… مورد بررسی قرار می‌گیرند.

انجام درمان لمینت برای برخی از افراد ممکن نیست و در این مرحله دندان‌پزشک اطمینان حاصل خواهد کرد که آماده‌سازی و نصب روکش لمینت برای دندان‌ها شما قابل انجام است.

تراش دندان‌ها :

یکی از مهم‌ترین مراحل انجام لمینت دندان، تراشیده شدن مینای دندان‌ها است. دندان‌پزشک مینای دندان‌ها را به مقداری مشخص تراشیده تا شرایط لازم برای نصب لمینت‌ها فراهم شود.

بیشتر بدانید :  عوارض لمینت دندان

مراحل لمینت دندان

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

دو نکته‌ی مهم در مورد این مرحله وجود دارد:

1. تراشیده شدن دندان‌ها سبب می‌شود تا دیگر قابلیت برداشتن لمینت‌ها را نداشته باشید. بدین معنا که باید همواره از لمینت دندان استفاده کرده و نمی‌توانید روکش‌ها را برداشته و دندان‌های اصلی خود را مورد استفاده قرار دهید.

2. هنگامی که دندان‌ها تراشیده می‌شوند، حساسیت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. به همین منظور در فاصله‌ی زمانی تراشیده شدن دندان‌ها تا آماده شدن لمینت‌ها، از روکشی موقت استفاده خواهید کرد تا بتوانید امور روزانه‌ی خود را پیش ببرید.

تراشیدن دندان‌ها می‌تواند بدون تزریق مواد بی‌حسی نیز انجام بگیرد. اگر دچار درد بودید، حتما از دندان‌پزشک بخواهید که از مواد بی‌حس‌کننده استفاده کند.

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

قالب‌گیری :

پس از این که تراش دندان‌ها به پایان رسید، قالب‌گیری انجام می‌شود. قالب‌گیری را می‌توان یکی از مهم‌ترین مراحل لمینت دندان دانست؛ چرا که در صورت اشتباه انجام شدن این مرحله، لمینت‌هایی که ساخته می‌شوند دچار مشکل بوده و این امر مدت زمان درمان را به مقدار زیادی افزایش خواهد داد.

ساخت لمینت :

پس از این که قالب‌گیری توسط دندان‌پزشک به پایان رسید، قالب به دست آمده به لابراتوار ارسال خواهد شد. لابراتوار با توجه به سفارش مراجعه کننده، لمینت‌های مورد نظر را در طول تقریبا ۲ هفته خواهد ساخت و برای دندان‌پزشک ارسال خواهد کرد.

معمولا دندان‌پزشک‌های متخصص و معتبر، با لابراتوارهای معتبری نیز همکاری می‌کنند. لابراتوار باید از موادی باکیفیت و ضدحساسیت برای ساخت لمینت‌ها استفاده کند. در صورتی که روکش‌ها توسط موادی غیر استاندارد ساخته شده باشند، می‌توانند باعث بروز مشکلاتی همچون ایجاد حساسیت یا عفونت لثه‌ها شوند.

بیشتر بدانید : قیمت لمینت دندان

چسباندن لمینت :

آخرین قدم از مراحل لمینت دندان، چسباندن لمینت است. این مرحله در دو گام مختلف انجام خواهد شد:

1. اولین گام، چسباندن موقتی لمینت است. دندان‌پزشک ابتدا با استفاده از چسب‌های موقتی لمینت‌ها را در جای مشخص خود چسبانده تا از عدم داشتن نقص اطمینان حاصل کند.

بیشتر بدانید : لمینت متحرک دندان

اگر نقصی وجود داشت، دندان‌پزشک ابتدا سعی خواهد کرد تا آن را در مطب برطرف کند؛ در صورتی که این امکان وجود نداشت، قالب را مجددا برای لابراتوار فرستاده تا لمینتی جدید و بدون نقص ساخته شود.

2. دومین گام، چسباندن دائمی لمینت است. بعد از این که تمامی جهات لمینت مورد بررسی قرار گرفت، دندان‌پزشک با استفاده از چسب و مواد دائمی، لمینت را بر روی دندان‌ها خواهد چسباند.

بیشتر بدانید : کامپوزیت ونیر

کدامیک از مراحل لمینت دندان از اهمیت بالاتری برخوردار است؟

کدامیک از مراحل لمینت دندان از اهمیت بالاتری برخوردار است؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از مراجعان می‌پرسند، این است که کدامیک از مراحل لمینت دندان از اهمیت بالاتری برخوردار است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که تمامی مراحل لمینت دندان به نوبه‌ی خود از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بروز نقص در هرکدام از آن‌ها، می‌تواند نتایجی منفی را به بار آورد.

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

لمینت را فقط با مراجعه به افراد متخصص انجام دهید!

متاسفانه برخی از افراد سودجو و بدون تخصص، لمینت دندان را با قیمت‌هایی بسیار پایین‌تر از حالت عادی انجام می‌دهند. این افراد با استفاده از موادی بی‌کیفیت و غیراستاندارد، لمینت دندان را انجام داده و در بسیاری موارد افراد را با مشکلاتی همچون حساسیت و عفونت لثه‌ها درگیر می‌کنند.

همانطور که مطالعه کردید، هرکدام از مراحل لمینت دندان نیاز به دانشی تخصصی داشته و بدون علم و تجربه‌ی کافی، نمی‌توان یک روکش باکیفیت را پیاده سازی کرد.

بیشتر بدانید: لمینت دندان

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا علاوه بر معرفی و بررسی مراحل لمینت دندان، نکاتی کلیدی در رابطه با اهمیت این مراحل و همچنین لزوم مراجعه به متخصص برای انجام درمان لمینت را مورد بحث قرار دهیم. امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشند و بتوانید با آگاهی بیشتری نسبت به انجام لمینت دندان اقدام کنید.

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰                                                                    09109881825

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده سایت
نویسنده سایت
مقالات: 37

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *