انواع کامپوزیت در کلینیک دندانپزشکی دکتر صنفی

راهنمای کامپوزیت دندانی: انواع، مزایا و محدودیت‌ها

آرزوی هر انسانی داشتن لبخندی زیبا با دندان‌های سفید و مرتب و زیبا است. کامپوزیت دندان یکی از روش‌های اصلاحی برای بازسازی ساختار دندان آسیب دیده و از دست رفته در نتیجه پوسیدگی، آسیب یا سایر بیماری‌های است.

کامپوزیت‌ها همچنین می‌توانند به عنوان روکش نیز استفاده شوند. امروزه این مواد به عنوان یکی از پرکاربردترین مواد ترمیمی زیبایی تبدیل شده‌اند.

ما قصد داریم در این مقاله به انواع، مزایا و محدودیت‌ها کامپوزیت اشاره کنیم. اگر قصد زیباسازی دندان را دارید در این راهنمای کامپوزیت دندان‌ی: انواع، مزایا و محدودیت‌ها همراه ما باشید.

انواع کامپوزیت :

انواع کامپوزیت

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

در کامپوزیت دندان از تکنیک و متریال‌های مختلف استفاده می‌شود و با توجه به شرایط دندان‌های فرد یکی از روش‌های اصلاحی پیشنهاد می‌شود. انواع کامپوزیت‌های دندانی به صورت زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

– کامپوزیت سرامیکی یا پسلن
کامپوزیت سرامیکی از نوعی مواد سخت سرامیکی مخصوص ساخته شده‌اند که برای ترمیم دندان‌ها و افزایش زیبایی استفاده می‌شود. برای به کارگیری این تکنیک نیاز به قالب‌گیری و اندازه‌گیری کامپیوتری است.

مزایا:
– طول عمر بالا
– قابلیت ترمیم کامپوزیت
– احتمال رنگ‌پذیری بسیار کم
– داشتن ظاهری زیبا و درخشان و طبیعی

انواع کامپوزیت

محدودیت‌ها:
– برای نصب آن نیاز به تراشیدن دندان است.
– هر چند از استحکام بالایی برخوردار هستند اما در هنگام گاز زدن و جویدن غذا‌های سفت ممکن است دچار آسیب شوند.

• رزین کامپوزیت‌ها
یکی از مواد ترمیمی دندان که امروزه بیشترین کاربرد را در زیبایی دندان دارا هستند رزین کامپوزیت‌ها می‌باشند. کامپوزیت رزینی ترکیبی از پرکننده معدنی و یک پایه رزینی هستند.

در انواع کامپوزیت، این گروه دارای متنوع‌ترین نوع می‌باشند. زیرا این محصول بر اساس اندازه، مقدار و ترکیب پرکننده به کامپوزیت‌هایی با نام ونیر، میکروفیل، ماکروفیل، هیبریدی و نانو هیبرید گروه‌بندی می‌شوند. هر کدام یک از آن‌ها در دوام و نحوه استفاده با هم تفاوت دارند.

– کامپوزیت ونیر :

از کامپوزیت ونیر برای ترمیم و زیباسازی دندان‌های قدامی و طرح لبخند استفاده می‌شود. ونیر کامپوزیت یک روش کم هزینه است که در ان دندان‌ها تراشیده نمی‌شوند.

بیشتر بدانید : کامپوزیت ونیر

– کامپوزیت ماکروفیل:
کامپوزیت ماکروفیل دارای ذرات ۱۰ تا ۱۵ میکرومتر بوده است. هر چند دوام و مقاومت این نوع کامپوزیت بالا است اما در برابر سایش مقاومت خوبی ندارند.

– کامپوزیت میکروفیل:
اندازه ذرات میکروفیل به اندازه ۴/۰ میکرومتر می‌باشد. کار با این نوع از کامپوزیت‌ها بسیار ساده و از نظر وزنی کمتر از ماکروفیلد‌ها هستند. مقاومت مکانیکی این کامپوزیت‌ها کم بوده و در جایی که باید فشار را تحمل کنند از آن‌ها استفاده نمی‌شود.

– کامپوزیت‌های هیبریدی:
کامپوزیت‌های هیبریدی ترکیبی از میکروفیلد و ماکروفیلد هستند. این نوع از کامپوزیت‌ها در برابر ساییدگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.

– کامپوزیت نانو:
کامپوزیت نانو از ذرات نانو تشکیل شده‌اند. مقاومت مکانیکی آن‌ها بالا و در برابر ساییدگی بسیار مقاوم هستند و براحتی صیقل می‌خورند.

– کامپوزیت‌های بولک :
این نوع کامپوزیت‌ها مقاومت کمی دارندو ذرات غذا هرگز بین دندان‌ها باقی نمی‌ماند.

انواع کامپوزیت

مزایا
– بهترین روش برای داشتن دندان‌های زیبا در کمترین زمان ممکن است.
– مشکلات ظاهری دندان را برطرف می‌کند.
– برای نصب به ندرت نیاز به تراشیدن دندان است.
– پروسه درمان کوتاهی دارد و در یک جلسه نصب می‌شود.
– درد و خونریزی و عوارض پس از جراحی ندارد.
– از مقاومت بالایی برخوردار هستند.
– قیمت آن بسیار به صرفه و مناسب است.
– در صورت آسیب دیدگی قابل ترمیم و اصلاح بوده و براحتی می‌توان آن را به شکل دندان طبیعی درآورد.

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

معایب
– بعضی از انواع کامپوزیت رزینی ماندگاری پایینی دارند.
– افراد بعد از انجام کامپوزیت رزنی نیاز دارند که به بهداشت دهان و دندان خود بیشتر اهمیت دهند.
– مصرف نوشیدنی‌های گازدار، کافئین دار، رنگی و الکلی خودداری کنید و یا مصرف آن‌ها را پس از کامپوزیت رزینی باید کاهش دهید زیرا در طولانی مدت ممکن است دندان را رنگی کند.

کامپوزیت‌های ips :
کامپوزیت‌های ips جدیدترین نوع کامپوزیت‌ها محسوب می‌شوند. این کامپوزیت‌ها به دلیل دوام و استحکام بالاتری که دارند در مقایسه با با سایر نمونه‌های کامپوزیت دندان با لثه‌ها سازگارترند. این کامپوزیت‌ها نسل جدیدی از ونیر کامپوزیت‌ها هستند که به دلیل دارا بودت ذرات سرامیکی خاصیت درخشندگی بالایی دارند و گزینه مناسبی برای درمان‌های طولانی مدت محسوب می‌شوند.
مزایا
– هیچ گونه واکنش حساسیتی ایجاد نمی‌کند.
– دارای تنوع رنگی بسیار بالا بوده و در آن از رنگ‌های براق یا مات استفاده می‌شود.
– بعد از شکستگی و آسیب براحتی قابل تعویض و ترمیم می‌باشد.
– دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و استحکام بالایی دارد.
– پولیش‌پذیری فوق‌العاده‌ای دارد.
– براحتی برای درمان دندان‌های نامرتب، دندان‌هایی که بر روی هم قرار گرفته‌اند، رنگ بد دندان، شکستگی‌های جزئی و دندان‌های کوتاه و بلند استفاده می‌شوند.

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

معایب
– افراد بعد از انجام کامپوزیت ips نیاز دارند که بیش از پیش به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهند.
– مصرف نوشیدنی‌های گازدار، کافئین دار، رنگی و الکلی خودداری کنید و یا مصرف آن‌ها را پس از کامپوزیت ips باید کاهش دهید زیرا در طولانی مدت ممکن است دندان را رنگی کند.

انواع برند کامپوزیت دندان

انواع برند کامپوزیت دندان :

در مجموع آنچه در قیمت انواع کامپوزیت دندان تفاوت ایجاد می کند برند آن است. برندهای آمریکایی و ژاپنی در جهان از بهترین کامپوزیت ها محسوب می شود. در بازار ایران کامپوزیت چینی بسیار موجود است و مورد استفاده قرار می گیرد.

این برندها نیز از جنس های با کیفیت و همچنین بی کیفیت ساخته شده اند. انتخاب هر کدام به پزشک معالج و تخصص و مهارت شناسایی آن بستگی دارد.

بنابراین برای نصب کامپوزیت دندان علاوه بر هزینه حتما به تخصص و مهارت دندانپزشکی توجه داشته باشید. در مجموع برندهایی که قابلیت پولیش پذیری و فرم گیری بالا، تنوع در رنگ بندی و دوام و قیمت مناسب هستند از بهترین های بازار محسوب می شوند.

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

سخن پایانی :

انواع کامپوزیت در سراسر جهان بسیار محبوب هستند و اغلب برای درمان های سطحی مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که عمق پوسیدگی بسیار زیاد نباشد و ظاهر دندان از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

با کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی در یک جلسه طرح لبخند را برای همیشه بر لبان زیبایتان ماندگار کنید. در کلینیک ما نصب کامپوزیت در مدت کوتاه با بهترین مواد و برند انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره هایی که در انتهای همین صفحه درج شده است با ما در تماس باشید.

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰                                                                    09109881825

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده سایت
نویسنده سایت
مقالات: 32

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام دوست من. لبخند شما برای ما مهم است.

برای مشاوره در واتساپ به ما ملحق شوید

× ما آماده ارائه مشاوره هستیم