logo-dentist

همانطور که گفته شد در دوران بارداری، احتمال عفونت دندان و لثه بیشتر است. دلیل آن هم این است که شما در دوران حاملگی دچار تغییرات هورمونی زیادی می شوید ایمپلنت در سه ماهه دوم بارداری ممکن است، اما ریسک بالایی دارد به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند ایمپلنت را تا زمان تولد فرزند به تعویق بیندازید.

زمان درمان ارتودنسی به نوع و شدت ناهنجاری بستگی دارد. هرچقدر که سن بیمار کمتر باشد، درمان سریع تر و راحت تر صورت می گیرد و همچنین نتیجه موفقیت آمیزتری خواهد داشت. ارتودنسی در سن 40 سالگی نیز، می تواند نتیجه مثبتی برای سلامت دهان و دندان فرد به همراه داشته باشد. اما این را در نظر داشته باشید که اگر ناهنجاری های فکی وجود داشته باشد، احتمال اینکه ارتودنسی به تنهایی جواب گوی درمان نباشد، وجود دارد و شاید نیاز به جراحی در کنار ارتودنسی وجود داشته باشد. اگر مشکلات فکی در سنین مناسب درمان شوند، مرتب کردن دندان ها در هر سنی به کمک ارتودنسی به راحتی قابل انجام است.

بعد از نصب لمینت دندان باید از مسواک و خمیردندان مناسب استفاده کنید. مسواک هایی که دارای پرز های بسیار سفت هستند می توانند موجب سایش لمینت و آسیب رسیدن به آن ها شوند .همچنین بهتر است از خمیردندان های غیر ساینده استفاده کنید تا آسیبی به لمینت دندان شما وارد نشود.حتما از دندانپزشک خود بخواهید که یک خمیردندان مناسب به شما پیشنهاد دهد. از داروخانه نیز می توانید مسواک هایی با پرز نرم که مناسب با لمینیت دندان باشد؛ خریداری کنید.

۱-حساسیت دندان ها به سرما و گرما پس از مدتی با رعایت بهداشت دهان و دندان از بین می رود. استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت در صورت شدت حساسیت دندان از طرف جراح تجویز خواهد شد.

۲-فاصله گرفتن لثه از طوق دندان و خالی شدن لثه بین دندان ها

۳-به دلیل حساس شدن زیاد لثه ها و دندان ها پس از عمل جراحی ممکن است در خوردن و آشامیدن اختلال ایجاد شود.

۴-ممکن است خونریزی و ورم به مدت دو تا سه روز پس از عمل جراحی لثه ادامه داشته باشد

مراقبت های جراحی زیبایی لثه در 24 ساعت اول چگونه است ؟

تا چند ساعت برای جلوگیری از کنده شدن پانسمان چیزی نخورید. سعی کنید یک روز بعد از جراحی را استراحت کنید. در روز اول غذاهای مایع و سرد مصرف کنید. از خوردن غذا های داغ، سفت و تند خودداری نمایید. دارو های مسکنی را که پزشک تجویز کرده حتما مصرف کنید. از مسواک و دهانشویه در روز اول استفاده نکنید.

آیا بعد از جراحی ایمپلنت باید انتی بیوتیک مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت استفاده می شوند. بسیار مهم است که آنتی بیوتیک را طبق نسخه تجویز شده مصرف نمایید. دقت کنید آنتی بیوتیک ها باید تا آخرین عدد آن استفاده گردد. برخی بیماران با آنتی بیوتیک ها مانند داروهای ضد درد رفتار می کنند؛ یعنی زمانی که دردی احساس می کنند از این دسته دارو استفاده می کنند که این کاری قطعا اشتباه است.

مدت زمان بهبودی بعد از جراحی زیبایی لثه

عد از انجام هر عمل جراحی، دندانپزشک توصیه هایی برای بیمار دارد که بیمار برای طی کردن دوره نقاهت خود حتما باید با دقت به آن ها توجه کند. نوع روش جراحی و شرایط بیمار، تعیین کننده دوره نقاهت و مدت زمان بهبودی می باشد. بعد از جراحی لثه در روز های ابتدایی بیمار به دارو های مسکن تجویز شده از جانب دندانپزشک نیاز دارد. به طور کل برای گذراندن دوره نقاهت رعایت و انجام توصیه های دندانپزشک مهم ترین عامل تاثیر گذار بر این زمان است.

آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی الزامی است؟

کشیدن دندانها در ارتودنسی گاهی ضروری است. البته این نگرانی همیشه برای بیمار و یا والدین مطرح است که از دست دادن یک یا چند دندان سالم می تواند بواسطه کاهش دندانها در آینده باعث مشکلاتی برای بیمار گردد. لیکن علم ارتودنسی پس از گذشت دو قرن از ابداع خود چنین نگرانی را قویا” مطرود می داند. به علاوه باید توجه داشت که فضای خالی ناشی از کشیدن دندانها طی درمان ارتودنسی کاملا” بسته می شود.

آیا میتوان لمینت دندان را بر روی دندان سیاه شده اجرا کرد؟

اکثر قریب به اتفاق دندان هایی که سیاه شده اند قابلیت اجرا شدن تکنیک لمینت دندان را ندارند. با این وجود لازم است دلایل و عوامل سیاه شدن این دندان ها مورد بررسی قرار گیرند. برای مثال دندان های اندو شده هرگز قابلیت اجرای لمینت را نخواهند داشت و در مقابل دندان هایی که ریشه و عصب آن ها سالم هستند و تنها تغییر رنگ داده اند شرایط لازم برای لمینت را دارا می باشند.

آیا رویش دندان عقل باعث کج شدن دندانهای جلویی می شود ؟

در خصوص نقش دندان عقل در بهم ریختن و کج شدن نظم دندانهای جلویی (بخصوص فک پایین) اتفاق نظر بین متخصصین ارتودنسی وجود ندارد. با این وجود کشیدن آنها قبل از ۲۵ سالگی در اغلب بیماران (صرفنظر از اینکه تمایل به ارتودنسی داشته باشد یا خیر) توصیه می گردد زیرا بشر کنونی عمدتا” برای دندانهای عقل فضای کافی در فک ندارد.