کامپوزیت ونیر

خدمات بی نظیرکنار ما بهترین باشید لبخندی زیبالبخندی متفاوت با کامپوزیت ونیر
اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

کامپوزیت ونیر :

اگر می خواهید لبخند خود را بهبود ببخشید، روکش دندان ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد. ونیرها مواد نازکی هستند که در جلوی دندان های موجود شما قرار می گیرند تا ظاهر آن ها را بهبود بخشند. ونیرها تنها یکی از چندین راه برای تغییر ظاهر دندان ها هستند. در این مقاله قصد داریم به کامپوزیت ونیر بپردازیم.

اگر اطلاعات کافی در مورد این کامپوزیت دارید و به دنبال پزشک حاذق می گردید، کلینکی دندانپزشکی دکتر صنفی را پیشنهاد می کنیم. در این مجموعه با چندین سال فعالیت تمام نیاز های زیبایی دندان را با بهترین کیفیت و کمترین هزینه درمان کنید.

کامپوزیت دندان چیست؟

دیگر از نام های کامپوزیت دندان، لمینت کامپوزیتی است که بر روی سطح خارجی دندان گذاشته می شود. این ماده تناژ رنگی مختلفی از سفید را دارد.

این به این معنی است که شما می توانید با در نظر گرفتن رنگ پوست و یا دیگر دندان ها، رنگ مور نظر خود را انتخاب کنید و این به طبیعی بودن آن کمک می کند. در واقع شما می توانید رنگ دندانهای خود را از بین طیف وسیعی از رنگ ها شامل رنگ های طبیعی تا رنگ های بلیچ و سوپر بلیچ انتخاب کنید.

ونییر ها ی کامپوزیتی پوسته های نازکی از جنس کامپوزیت (رزین) هستند که به منظور اصلاح شکل و فرم و رنگ دندان ، توسط دندانپزشک متخصص زیبایی، مستقیما روی سطح خارجی و لبه ی دندان های طبیعی فرد کار می شود.

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

 

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت ونیر چیست؟ 

معمولا کامپوزیت هیچ احتیاجی به تراشیدن دندان ندارد ولی در لمینیت به مقدار کم باید دندان ها تراش داده شود. کامپوزیت برای افراد محافظه کارتر که تمایل دارند دستکاری کمتری روی دندانهایشان انجام شود بسیار مناسب است چون که قابلیت برگشت را دارد .

کامپوزیت در یک مرحله در مطب انجام می شود ولی لمینیت نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار دارد پس زمانبرتر است. به طور متوسط مدت زمان درمان از معاینه تا قالبگیری به جهت موکاپ لمینیت حدود 3 هفته به طول می انجامد.

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

از نظر قدرت و مقاومت لمینیت از کامپوزیت دندان بسیار بادوام تر می باشد. البته این به این معنی نیست که از لمینیت ها نباید مراقبت کرد. لمینیت سرامیکی رنگ پذیری کمتری نسبت به لمینیت کامپوزیت دارد و این به دلیل لعاب سطحی لمینیت است.

چه کسانی می توانندکامپوزیت داشته باشند؟

کامپوزیت دندان می تواند عیوب دندان را بپوشاند و لبخندی یکنواخت و درخشان به شما ببخشد.این عیب ها ممکن است شامل دندان هایی باشد که کج یا بد شکل، بریده شده، لکه دار یا تغییر رنگ داده اند، یا ممکن است مینای دندان شما ساییده شده باشد.

اگر دندان‌های شما شکل نسبتا خوبی دارند و فقط می‌خواهید ظاهر آن‌ها از جمله شکل یا رنگ آن‌ها را تغییر دهید، کامپوزیت ونیر می‌تواند انتخاب خوبی باشند.

کامپوزیت ونیر چیست؟ 

دندان های انسان ساختار استخوانی دارند که از کلسیم ساخته شده است. برخی از اختلالات دندانی ممکن است به دلیل ویژگی های مادرادی یا عوامل محیطی اکتسابی رخ دهد.

دندان ها هم در سلامت دهان و هم در لبخند افراد نقش مهمی دارند. دندان هایی که ساختار فیزیکی آنها آسیب دیده است ممکن است سلامت دهان و دندان فرد را به خطر بیندازد و از زیبایی لبخند از بیرون جلوگیری کند.

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

درمان های مختلف دندانپزشکی برای از بین بردن مشکلاتی که ممکن است در دندان ها ایجاد شود استفاده می شود. یکی از این روشهای درمان لمینیت ونیر است.

ونیر یک درمان پوشش دندان است. در این درمان، ونیرهای لمینت نازک برای افرادی که دندان های شکسته، دندان های از دست رفته، شکاف یا تغییر رنگ دارند اعمال می شود. بدین ترتیب ظاهر و بدشکلی دندان از بین می رود.

روکش های لمینت از بیرپن قابل توجه نیستند. به نظر می رسد دندان واقعی فرد است. کامپوزیت یکی از مواد ارجح در درمان لمینت ونیر است.

بنابراین؛ کامپوزیت ونیر نوعی درمان روکش دندان برای از بین بردن شرایطی مانند دندان های کج، ناهنجاری های خفیف دندان، تغییر رنک دندان است.

این محصول کاربردی نام خود را از ماده ای گرفته است که روکش های مورد استفاده در درمان لمینت ونیز از آن استفاده می شود. روکش های لمینت در محیط آزمایشگاهی با استفاده از چندین ماده مختلف تولید می شوند.

ویژگی کامپوزیت ونیر :

ویژگی کامپوزیت ونیر

ونیرهای لمینت که با استفاده از مواد کامپوزیت به دست می آیند، سطح خارجی دندان ها را می پوشانند. به طور خلاصه ویژگی های کامپوزیت ونیر به صورت زیر است:

• بسیار نازک و به رنگ واقعی دندان است.
• از بیرون قابل توجه نیست که روکش باشد
• ظاهر اصلی دندان را دارد
• این نوع کامپوزیت را می توان چندین سال استفاده کرد.
• لمینت ونیر یکی از انواع روکش هایی است که از نظر رنگ و ظاهر به دندان های طبیعی نزدیک است.
• ظاهر زیبایی دارد.
• با توجه به مراحل بعد از درمان، هیچ پروتکل متفاوتی نسبت به دندان طبیعی برای استفاده وجود تدارد.
• در برابر سایش مقاوم است.
• پوشش خود را به دلیل چای، قهوه و نوشیدنی های اسیدی از دست نمی دهد و در صورتی که این اتفاق بیفتد براحتی قابل ترمیم است.

روش ونیر کامپوزیت :

دندانپزشک شما این عمل را با تمیز کردن کامل دندان های شما و آماده سازی آنها برای انجام این عمل آغاز می کند.
دندانپزشک شما ممکن است مجبور شود یک لایه نازک از مینای دندان را بردارد تا به چسبیدن مواد به دندان کمک کند.

گاهی اوقات، در صورت نیاز به تغییرات جزئی در شکل یا رنگ، نیازی به بریدن دندان های شما نیست.سپس، بسته به اینکه شما روکش مستقیم یا غیرمستقیم را دریافت کنید، روند کمی متفاوت خواهد بود.

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

قبل از استفاده مستقیم روکش ها، دندانپزشک مینای دندان را برای کمک به چسبندگی حک می کند.سپس یک چسب چسبی برای کمک به چسبیدن مواد رزین کامپوزیت به دندان های شما اعمال می کنند. در نهایت لایه های بسیار نازکی از مواد کامپوزیت به سطح دندان شما اضافه می شود.

دندانپزشک لایه های رزین کامپوزیت را با نور ترمیم می کند

شما و دندانپزشکتان می توانید سایه یا سایه دلخواه را برای روکش های خود انتخاب کنید. دندانپزشک شما می تواند رنگ های رزین کامپوزیت را ترکیب کند تا روکش های شما طبیعی به نظر برسد.

در روکش‌های غیرمستقیم، دندانپزشک پس از تهیه قالبی از دندان‌های شما را می‌گیرد. روکش های غیر مستقیم در خارج از دهان شما تولید می شوند.

پس از آماده شدن روکش های غیرمستقیم، دندانپزشک آنها را با سایش دندان های شما و سپس استفاده از نوعی ماده چسبنده روی دندان های شما اعمال می کند. این چسب یا عامل باندینگ به ماندن روکش ها در جای خود کمک می کند.

سپس ونیرهای کامپوزیت را روی دندان های شما قرار می دهند. آنها از نور برای سفت شدن چسب و چسباندن روکش ها به دندان استفاده می کنند. سپس دندانپزشک لبه های سرگردان را تمیز می کند و همه چیز را جلا می دهد.

آیا می توان ونیرهای کامپوزیت را برداشت؟

آیا می توان ونیرهای کامپوزیت را برداشت؟

پوشش های کامپوزیت ونیر را می توان به راحتی با افزودن مواد کامپوزیت جدید حذف و تعمیر و یا جایگزین کرد. بنابراین در صورتی که دندان های زیر ونیر کامپوزیت دچار سایش شد و یا مشکلاتی برای کامپوزیت نصب شده ایجاد شوند براحتی می توان این مواد را حذف و تعمیر کرد.

طول عمر کامپوزیت دندان :

کار کامپوزیت ونییر تاریخ انقضا ندارد و باید گفت که طول عمر کامپوزیت ونییر بستگی به مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای بیمار دارد.

البته کیفیت موادی که برای درمان مصرف می شود و اصول کار دندانپزشک بسیار در طول عمر دندان موثر می باشد. ولی بعد از آن این شما هستید که باید برای حفظ سلامتی آن ها کوشا باشید. مراقبت شما از دندان هایتان مساوی است با زیبایی بیشتر آن ها .

طبق تحقیقات انجام شده طول عمر مفید کامپوزیت بین 5 تا 8 سال است که با مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای بیمار می تواند تا بیش از ده سال هم ماندگاری داشته باشد.

علاوه بر این کامپوزیت ها قابل پالیش هستند. با پالیش کردن می توانید دندان ها را تا مقدار زیادی به حالت اول برگردانید و اگر رنگی ناشی از مواد غذایی روی کامپوزیت نشسته باشد پاک می شود.

چه کسانی کاندیدای انجام کامپوزیت هستند ؟

این مسئله پس از معاینه ی حضوری و بررسی توسط دندانپزشک مشخص می شود. در واقع موارد مشخصی وجود دارد که می تواند شما را در دسته ی افرادی قرار دهد که کاندیدای مناسبی برای انجام کامپوزیت دندان نیستند.

مثلا اگر بهم ریختگی دندان ها بیش ار حد باشد، معمولا بیمار برای انجام درمان ارتودنسی ارجاع داده می شود و یا در موارد وجود مشکلات فکی مانند کج بودن پلن فک یا میدلاین و یا عدم موقعیت مناسب دو فک نسبت به هم، از مواردی است که کامپوزیت ونییر قابل انجام نیست.

مراقبت های پس از کامپوزیت دندان :

مراقبت های پس از کامپوزیت دندان

در بالا بسیار تاکید کردیم که سلامت دندان ها به شما بسیار بستگی دارد و باید به آن اهمیت دهید. در ضمن خوراکی هایی که سفت هستند بی هیچ عنوان برای دندان های کامپوزیت شده مناسب نیستند.

علاوه بر مراقبت های بهداشتی که شامل مسواک و نخ دندان است باید مراقبت های تغذیه ای هم رعایت نمایید. به این معنا که از مصرف مواد سخت و خشک مانند تخمه، ته دیگ و شکستن آجیل و هسته ی میوه ها با دندان بپرهیزید. ولی گاز زدن سیب، هویج و یا ساندویچ بلامانع است.

هزینه ونیرهای کامپوزیت چقدر است؟

قیمت کامپوزیت بیمار با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است. برای اطلاع دقیق از قیمت، ابتدا باید خواسته ها و نیازهای بیماران در نظر گرفته شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه ما در ارتباط باشید.

چگونه ونیرهای کامپوزیت را سفید کنیم؟

همه دوست دارند دندان های سفید داشته باشند. با این حال، گاهی اوقات این روند می تواند کمی دشوار باشد. می توان از زرد شدن دندان ها که به دلیل عوامل محیطی خود را نشان می دهد جلوگیری کرد. اولین کاری که باید انجام دهید کاهش مصرف چای و قهوه و ترک کردن سیگار است.

می توان گفت این عوامل دشمن سفیدی دندان ها هستند. یکی از موثرترین روش ها برای سفید کردن دندان، کامپوزیت ونیر است. هنگامی که با دقت و بهداشت استفاده شود، می توانید دندان های سفیدی برای تمام عمر داشته باشید.

جمع بندی :

پوشش های کامپوزیت سالهاست که در کشور ارائه می شوند. با این حال، نکاتی وجود دارد که قبل از انجام این عملیات باید مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال، دندانپزشکان ابتدا دندان های بیمار را معاینه می کنند و اطلاعاتی در مورد اینکه آیا می توان ونیرهای کامپوزیت را بر اساس برخی جنبه ها اعمال کرد یا خیر، می دهد.

ابتدا معاینه داخل دهانی انجام می شود و با در نظر گرفتن انتظارات بیمار، عمل انجام می شود. در بیشتر موارد می توان از این دندان ها به راحتی استفاده کرد، اما گاهی اوقات ممکن است تغییر شکل دهند.

به عنوان مثال، اگر بخواهید چیزی را با دندان خود بشکنید یا باز کنید، تاج دندان شما آسیب می بیند. بنابراین، پس از اعمال پوشش باید مراقبت و توجه بیشتری شود.

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰                                                                    09109881825