در دنیای پزشکی، جراحی ایمپلنت به عنوان یکی از پیشرفت‌های برجسته در زمینه دندانپزشکی شناخته می‌شود. ایمپلنت‌ها جایگزینی مطمئن و دائمی برای دندان‌های از دست رفته هستند.

با استفاده از ایمپلنت‌ها، افراد می‌توانند به راحتی یک لبخند سالم و طبیعی داشته باشند. این فرآیند به وسیله یک پیچ کوچک و مقاوم که به عنوان ایمپلنت شناخته می‌شود، در استخوان فک درج می‌شود.

پل دندانی یا تاج دندانی روی پیچ متصل می‌شود. این جراحی‌ها، با ادغام هنر و پزشکی، نه تنها به بهبود عملکرد دهان بلکه به ارتقا زیبایی و اعتماد به نفس افراد نیز کمک می‌کنند.

 

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان به عنوان یک پروتز پیشرفته و موثر برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیمارانی که به دلیل از دست دادن دندان‌های خود با مشکل روبرو هستند، می‌توانند با استفاده از ایمپلنت دندان بهبود یابند.

این روش به وسیله یک عمل جراحی انجام می‌شود، که در آن پایه‌های فلزی و پیچ مانند به عنوان جایگزین ریشه دندان قرار می‌گیرند و سپس پروتزهای طراحی شده بر روی این پایه‌ها نصب می‌شوند.

ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم خالص ساخته شده است که با بافتهای بدن انسان سازگاری بسیار بالایی دارد. شکل این ایمپلنت‌ها به صورت میله باریکی طراحی شده و درون استخوان فک قرار می‌گیرند. اگر از ایمپلت به درستی حفاظت شود، ماندگاری بسیار طولانی خواهد داشت.

با توجه به پیشرفت‌های حوزه مراقبت از دندان، امروزه ایمپلنت دندان به عنوان گزینه‌ای ایده‌آل برای افرادی که با مشکلات پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال یا آسیب دندانی مواجه هستند، مناسب و عالی است.

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست ؟

ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست ؟

ایمپلنت دندان ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد و یا موفقیت درمانی آنها کمتر باشد:

سابقه شیمی درمانی یا رادیوتراپی: افرادی که سابقه انجام شیمی درمانی یا رادیوتراپی را دارند یا در حال حاضر این درمان‌ها را دریافت می‌کنند، احتمال موفقیت در درمان با ایمپلنت کمتر است.

پوکی استخوان: ابتلا به پوکی استخوان یا برخی بیماری‌های مشابه هنوز اطمینانی از موفقیت در کارکرد و ماندگاری ایمپلنت به همراه ندارند.

مشکلات لثه: سلامت لثه فرد بسیار مهم است و لثه باید در وضعیت سالمی باشد تا امکان درمان با ایمپلنت وجود داشته باشد.

مصرف تنباکو و سیگار: در صورت مصرف تنباکو و سیگار، ایمپلنت به دلیل اثرات منفی این مواد بر فرآیند بهبود استخوان، ممکن است ناموفق باشد. در این موارد، دندانپزشک از انجام درمان با ایمپلنت خودداری می‌کند.

تعداد ایمپلنت‌ها: برای جایگزینی تمام دندان‌ها، تعداد ایمپلنت‌ها بسیار مهم است. در فک بالا ممکن است به شش تا هشت ایمپلنت و در فک پایین به چهار تا شش ایمپلنت نیاز باشد.

مصرف داروهایی با مشتقات بیس فسفونات: استفاده از داروهایی که حاوی مشتقات بیس فسفونات هستند می‌تواند تأثیر منفی بر فرآیند داشته باشد و در نتیجه، از ایمپلنت‌ها استفاده نشود.

رعایت بهداشت عمومی دهان و دندان، مراقبت مناسب از استخوان و لثه و عدم مصرف مواد مخدر و دخانیات نیز به موفقیت و ماندگاری ایمپلنت‌ها کمک می‌کند.

بیشتر بدانید : کامپوزیت ونیر

مراحل جراحی ایمپلنت دندان چیست؟

مراحل جراحی ایمپلنت دندان چیست؟

 

در فرآیند کاشت ایمپلنت دندان، دندانپزشک یا متخصص شما با دقت دهان شما را معاینه می‌کند و از سر، فک و دندان‌های شما رادیوگرافی می‌گیرد تا تشخیص دهد آیا ایمپلنت‌های دندانی برای شما مناسب هستند یا خیر.

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

• مشاوره اولیه
در این مرحله، متخصص ایمپلنت با مطالعه تاریخچه دندانی شما و ارزیابی رادیوگرافی، تعیین می‌کند آیا شما برای کاشت ایمپلنت مناسب هستید یا خیر.

• جراحی اولیه
ایمپلنت دندانی را در استخوان فک شما در زیر بافت لثه قرار می‌دهند. سپس بافت لثه بخیه زده می‌شود. با توجه به بهبودی بافت، ایمپلنت به استخوان لثه متصل می‌شود. این مرحله ممکن است چندین ماه طول بکشد تا لثه بهبود یابد.

• جراحی دوم
پس از بهبود بافت، در مرحله دوم جراحی، اباتمنت به ایمپلنت متصل می‌شود. این اباتمنت یک پست است که دندان جایگزین را به ایمپلنت متصل می‌کند. در برخی موارد، مرحله اول و دوم جراحی ایمپلنت ممکن است در یک مرحله انجام شود.

• تهیه دندان مصنوعی
دندان مصنوعی ساخته می‌شود و در جلسات مختلف به اباتمنت چسبانده می‌شود. این مرحله چندین جلسه طول میکشد تا دندان جایگزین به‌درستی روی اباتمنت قرار گیرد.

• استفاده از بریج ثابت
هنگامی که چندین دندان یا تمام دندان‌های شما جایگزین می‌شود، یک بریج ثابت به ایمپلنت‌های دندانی متصل می‌شود. بریج یک روش درمانی است که یک یا چند دندان ازدست‌رفته را با پوشاندن ناحیه‌ای که دندان ندارد جایگزین می‌کند. بریج توسط ایمپلنت‌های دندانی در هر طرف دندان یا دندان ازدست‌رفته به‌طور محکم ثابت می‌شود.

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

جراحی ایمپلنت دندان چقدر زمان بر است؟

جراحی ایمپلنت دندان چقدر زمان بر است؟

 

جراحی ایمپلنت دندان فرایندی زمان‌بر است و شامل مراحل متعددی است که نیازمند بهبودی قبل از مرحله بعدی هستند. این بدان معناست که کل فرایند ممکن است از پنج ماه تا یک سال یا حتی بیشتر طول بکشد.

برای اطلاع دقیق از مدت زمان مورد نیاز برای جراحی ایمپلنت دندان، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید. به‌طور کلی، این جراحی نیازمند صبر و توجه به جزئیات است و فرد باید با توجه به ویژگی‌های فردی خود و تشخیص دندانپزشک، زمان مناسب برای شروع و ادامه جراحی ایمپلنت دندان را تعیین کند.

مزایای جراحی ایمپلنت دندان چیست؟

مزایای جراحی ایمپلنت دندان عبارتند از:

توانایی جویدن را بازیابی می‌کند: ایمپلنت‌های دندانی موجب شده فرد غذا را بهتر میل کند و این امر به بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کند.

ظاهر فرد را بازیابی می‌کند: از طریق جایگزینی دندان با ایمپلنت، ظاهر فرد بهبود می یابد.

کمک به جلوگیری از کوچک‌شدن استخوان فک: از دست دادن دندان‌ها می‌تواند منجر به کوچک‌شدن استخوان فک شود. ایمپلنت‌ها سلامت استخوان فک را حفظ می‌کنند.

سلامت استخوان و لثه‌های اطراف را حفظ می‌کند: نصب ایمپلنت به لثه و استخوان از عفونت و مشکلات دیگر جلوگیری میکند.

به ثابت نگه‌داشتن دندان‌های مجاور کمک می‌کند: ایمپلنت‌ها به عنوان پایه‌های ثابت برای دندان‌های مجاور عمل می‌کنند و از حرکت غیرمطلوب آنها جلوگیری می‌کنند.

کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد: با بازیابی توانایی جویدن، ظاهر فیزیکی و عملکرد دندانی، ایمپلنت دندان به طور کلی کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد.

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت

سخن پایانی:

جراحی ایمپلنت ( فیکسچر نامیده می شوند) نه تنها می‌تواند به بازگرداندن دندان‌های از دست رفته کمک کند، بلکه در زیبایی و اعتماد به نفس نیز نقش مهمی دارد. با ایمپلنت لذت یک لبخند زیبا و سالم را تجربه کنید.

قبل از شروع جراحی، مشاوره دقیق با دندانپزشک یا متخصص ایمپلنت امری بسیار اساسی است. به یاد داشته باشید که مراقبت و نگهداری صحیح از ایمپلنت‌های دندانی نقش بسیار مهمی در ماندگاری و عملکرد آنها ایفا می‌کند.

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰                                                                    09109881825