عوارض کامپوزیت دندان در کلینیک دکتر صنفی

مشکلات و عوارض در نتیجه استفاده از کامپوزیت برای ترمیم دندان

کامپوزیت‌های دندانی در حال حاضر رایج‌ترین مواد پرکننده و تزئینی دندان هستند. زمان قرار گرفتن آن‌ها در دهان طولانی است بنابراین عوارض کامپوزیت دندان هر چند کم را نمی‌توان نادیده گرفت.

زیرا در موارد خاص و برای افراد خاص ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. در این مقاله به بررسی مشکلات و عوارض استفاده از کامپوزیت برای ترمیم دندان پرداخته می‌شود.

کامپوزیت دندان :

عوارض کامپوزیت دندان

امروزه برای پرکردن دندان روش های مختلفی وجود دارد. بنابراین اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دندان شکسته یا دندان شما آسیب دیده یا پوسیده شده است، کامپوزیت دندان می‌تواند انتخاب بسیار خوبی برای شما باشد. کامپوزیت‌ها مخلوطی از پلاستیک و مواد پودری هستند که مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند.

افرادی که از رنگ دندان‌های خود راضی نیستند می‌توانند با کمک کامپوزیت دندان‌هایی روشن و سفید داشته باشند. دندان‌های پوسیده، آسیب دیده یا شکسته را نیز می‌توان به راحتی با کامپوزیت پوشاند. کامپوزیت دندان می‌تواند پوشش مناسبی برای فاصله بین دندان‌ها نیز باشد.

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

اکثر افراد برای پر کردن دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه می‌کنند. بدون اینکه بدانیم، ماده‌ای که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود، کامپوزیت است.

دندانپزشک مواد خمیری کامپوزیت را به صورت لایه به لایه بر روی دندان قرار می‌دهد و با استفاده از دستگاه لایت کیور برای سفت کردن مواد استفاده می کند. اغلب افراد احساس می کنند و یا در اخبارها شنیده اند که عوارض کامپوزیت دندان بسیار جدی و خطرناک است. البته این خطرات به نوع ترکیبات مورد استفاده بستگی دارد.

مزایا و معایب رزین کامپوزیت :

مزایا و معایب رزین کامپوزیت

رزین کامپوزیت یک ماده پلیمری است که با شیشه پودری و پلاستیک مخلوط شده تا ظاهر طبیعی دندان را تقلید کند. این ماده اغلب برای بهبود زیبایی لبخند شما و کمک به ترمیم دندان‌های پوسیده، از دست رفته یا آسیب دیده استفاده می‌شود. این ماده دارای چندین مزایا و معایب است که در زیر به تفصیل آن‌ها را توضیح خواهیم داد:

مزایای:

زیبایی عالی
رزین کامپوزیت یک ماده عالی برای ترمیم دندان است، زیرا این ماده آن را از نظر زیبایی برای چشم دلپذیر می‌کند. این ماده را می‌توان با سایه دندان فرد مطابقت داد و در درمان‌های مختلف از جمله روکش، روکش، براکت‌های ارتودنسی و حتی روکش استفاده کرد.

بیشتر بدانید : کامپوزیت ونیر

طول عمر بالا
رزین کامپوزیت قوی و بادوام در نظر گرفته می‌شود. این به این دلیل است که رزین به ساختار دندان متصل می‌شود و با مولکول‌های مینا ترمیم می‌شود و از آن محافظت می‌کند. به دلیل دوام آن‌ها، آن‌ها می‌توانند سال‌ها در درمان ترمیمی استفاده شوند.

قابل ترمیم
دندانپزشکان می‌توانند به سرعت مواد مورد استفاده را بدون آسیب رساندن به یکپارچگی ساختاری دندان در هنگام شکستن یا آسیب دیدن ترمیم ترمیم کنند. رزین کامپوزیت اغلب در درمان‌های باندینگ و پر کردن استفاده می‌شود و می‌توان آن را در هر زمان دوباره استفاده کرد.

محافظه کارانه
برای بیمارانی که از عوارض کامپوزیت دندان ترس دارند و به دنبال درمان‌های محافظه کارانه هستند، رزین کامپوزیت به دلیل دوام و توانایی آن برای استفاده در درمان‌های محافظه کارانه مانند کانال‌های ریشه یا پرکردن، انتخاب عالی در نظر گرفته می‌شود.

 عوارض کامپوزیت دندان :

عوارض کامپوزیت دندان

ریزنشت
رزین کامپوزیت می‌تواند خطرات ریزنشت را به همراه داشته باشد، به این معنی که پاکت‌های هوا و بزاق می‌توانند وارد مواد شوند و به دندان برسند و خطر عفونت را افزایش دهند.

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

انقباض
این ماده می‌تواند در طول زمان منقبض شود و باعث ایجاد مشکلاتی در حفظ ثبات در امتداد سطح دندان شود و خطر آسیب را افزایش دهد.

زمان قرار دادن طولانی‌تر
بیمارانی که در صندلی دندانپزشکی مشکل دارند، می‌توانند در جلسات درمانی خود با مشکلاتی مواجه شوند، زیرا رزین‌های کامپوزیت نسبت به سایر مواد به زمان بیشتری برای درمان نیاز دارند.

تکنیک حساس
بیش از همه، موفقیت درمان به تکنیک‌های دندانپزشک بستگی دارد. دندانپزشکان که نتوانند از رزین کامپوزیت به درستی استفاده کنند، می‌توانند مشکلات غیرقابل توجیهی را در درمان بیمار ایجاد کنند و باعث شکست آن شوند.

تصمیم‌گیری در مورد رزین کامپوزیت برای درمان شما می‌تواند مشکل باشد. هنگام ملاقات با دندانپزشک شما، آن‌ها می‌توانند روند را با جزئیات بیشتر در مورد موادی که استفاده می‌کنند و تکنیک‌هایی که برای مراقبت از دندان شما کار می‌کنند توضیح دهند.
اگر نمی‌خواهید پرکننده رزین کامپوزیت انتخاب خوبی باشد، برای اطلاعات بیشتر با دندانپزشک اصلی خود صحبت کنید. با صحبت با دندانپزشک اصلی خود، آن‌ها می‌توانند به توضیح گزینه‌های مختلف پر کردن در دسترس شما کمک کنند و به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که کدام درمان برای سلامت دهان شما مناسب است.

از طریق صحبت با آن‌ها، می‌توانید اقدامات لازم برای مراقبت از دندان‌های خود را انجام دهید و به لبخند خود آن گونه که همیشه می‌خواستید ببخشید.

آیا پر کردن کامپوزیت سمی است؟

آیا پر کردن کامپوزیت سمی است؟

از مهم ترین عوارض کامپوزیت دندان وجود ماده بیسفنول در مواد تشکیل دهنده آن است. در صورتی که کامپوزیت حاوی بیسفنول BPA باشد، ممکن است خطرناک باشد.

با توجه به اینکه این مواد با گذشت زمان فرسوده می‌شوند ترکیب کامپوزیت ممکن است به داخل حفره دهان نفوذ می‌کنند.البته امروزه رزین کامپوزیت‌ها نسبت به قبل ایمن‌تر هستنداما بهتر است قبل از پر از کردن با دندانپزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

آیا پر کردن کامپوزیت می‌تواند باعث مشکلات سلامتی شود؟

پر کردن کامپوزیت به تنهایی ممکن است باعث مشکلات سلامتی نشود اما سطح پایین BPA در برخی از رزین‌های کامپوزیت ممکن است نگرانی‌هایی ایجاد کند. از نظر رزین کامپوزیت، محققان هشدار می‌دهند که تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات طولانی ندت BPAهای مورد استفاده در مواد کامپوزیت برای مبارزه با پوسیدگی دندان مورد نیاز است.

در صورتی که افراد مکرراً در معرض بیش از حد BPA در طول زمان قرار بگیرند با اثرات نامطلوب سلامتی از قبیل اختلالات هورمونی و اختلالات غدد درون ریز روبه رو شوند. ممکن است برندهایی از کامپوزیت های رزینی برای بعضی از بیماران آلرژیک ایجاد کنند و واکنش‌ها ممکن است شبیه بثورات پوستی، خارش یا تورم باشند.

جمع‌بندی :

امروزه چه به منظور زیبایی و چه به منظور پر کردن دندان از کامپوزیت‌ها استفاده می‌شود. بعضی از افراد فکر می‌کنند و یا از اخبار متعدد شنیده‌اند که نمی‌توان از عوارض کامپوزیت دندان چشم پوشی کرد.

شاید در گذشته این مطلب صحت داشته است زیرا اغلب در مواد پر‌کننده دندان از جیوه استفاده می‌شد اما امروزه استفاده از رزین کامپوزیت‌ها نسبت به گذشته ایمن‌تر هستند و براحتی می‌توانید از آن بدون نگرانی استفاده کنید.

فقط نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که حتماً پزشک معالج مناسب و دندانپزشک حاذق برای این منظور در نظر بگیرید که از مواد با کیفیت که دارای استاندارد‌های تأیید شده از سازمان‌های جهانی است استفاده شود.

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰                                                                    09109881825

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده سایت
نویسنده سایت
مقالات: 37

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *