پروتز دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر صنفی

پروتز دندان با جنس با کیفیت و طراحی شگفت‌انگیز برای بازگرداندن طبیعت به لبخندتان

پروتز دندان ساختاری است که از آن برای دندان‌هایی که کامل یا به طور جزئی از بین رفته‌اند استفاده می‌شود. پروتز همانند ساختار دندان بخش‌های مختلفی دارد در نتیجه بسیار شبیه دندان عمل کرده و مانع از تحلیل استخوان‌های فک می‌شود و زیبایی از دست رفته را به فرد برمی‌گرداند. پروتز دندان نیاز به جراحی نداشته و طی چند جلسه محدود در درون دهان جای می‌گیرد.

پروتزها انواع مختلفی دارند که با توجه به شرایط بیمار و نیاز با توجه به صلاحدید دندانپزشک از نوع مناسب آن استفاده می‌شود. دکتر صنفی یکی از باتجربه‌ترین دندانپزشکان بوده که پروتز دندان ساخته شده با مواد درجه یک و طراحی فوق‌العاده را ارائه می‌دهد.

انواع پروتز دندان

انواع پروتز دندان

پروتز شبیه دندان مصنوعی است که دارای روکش محکم بوده و برای دندان‌هایی که از دست رفته یا آسیب دیده‌اند استفاده می‌شود.

پروتز دندان انواع مختلفی دارد که باید از نوع مناسب آن استفاده شود به همین دلیل دندانپزشکان ابتدا به معاینه و بررسی شرایط بیمار پرداخته سپس مناسب‌ترین آن را تجویز خواهند کرد. انواع پروتز دندان عبارتند از:

1. پروتز دندان ثابت
پروتز دندان ثابت به صورت همیشگی در جای خود قرار گرفته و امکان خارج کردن آن از دهان وجود ندارد. پروتزهای ثابت دو مدل هستند:
• روکش تک واحدی: روکش‌های تک واحد برای دندانی که به تنهایی خراب شده است و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد به کار می‌رود تا نقص عملکرد دندان را بپوشاند.
• بریج دندان: بریج دندان برای تعداد بیشتری از دندان‌ها به کار می‌رود نیاز به تراشیدن دندان‌های مجاور بوده تا پلی بین دندان‌های پایه زده شود و ناحیه خالی شده توسط پروتز پر شود.

2. پروتز دندان متحرک
پروتز دندان متحرک طوری ساخته ده است که امکان برداشتن و جایگذاری مجدد آن وجود دارد. پروتز دندان متحرک در دو نوع برای دندان‌هایی که تمام آن‌ها یا به صورت چندتایی کشیده شده است به کار می‌رود.
• پروتز دندان کامل: پروتز دندان کامل شامل بخش دندان است که سفید رنگ بوده و بخش دیگر لثه پروتز است. چنین پروتزهایی معمولی یا فوری هستند که مدل فوری آن تا زمان آماده شدن پروتز دندان معمولی استفاده می‌شود.
• پروتز دندان ناکامل (پارسیل): پروتز دندان پارسیل که گاه به آن پروتز دندان تکه‌ای نیز گفته می‌شود به دو دسته تمام آکریل (فلیپر) و کرم کوبالت تقسیم می‌شود که جایگزینی برای پروتزهای ثابت بوده و می‌توان از آن به طور موقت استفاده کرد.

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

3. ایمپلنت
ایمپلنت نوعی پروتز دندان است اما برخلاف دو مدل ثابت و متحرک نیاز به جراحی برای کاشت دارد. پایه ایمپلنت فلزی بوده که درون استخوان آرواره کاشته می‌شود و روی آن تاج دندان که روکش سفید رنگ است قرار می‌گیرد.

نحوه ساخت پروتز دندان

نحوه ساخت پروتز دندان

پروتز دندان هر شخصی منحصر به فرد است زیرا ساختار دندان و لثه‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد. برای ساخت پروتز ابتدا دندانپزشک فک‌های بالا و پایین را ارزیابی کرده و بر اساس موقعیت آن قالب‌گیری را انجام می‌دهد.

مطابق قالب به دست آمده پروتز دندان ساخته شده سپس در جای خود قرار داده می‌شود. تنظیمات لازم و تغییرات ثانویه نیز پس از گذشت چند وقت بعد انجام خواهد شد تا فرد به آن عادت کرده و بتواند ایرادات دقیق را تشخیص دهد.

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

تجربه پروتز دندان

پروتز دندان همچون جسم اضافه‌ای است که درون دهان قرار می‌گیرد که شاید روزهای اول برای بیمار تجربه چندان جالبی نباشد اما در کوتاه‌ترین زمان ممکن فرد به آن عادت خواهد کرد طوریکه اگر نباشد احساس کمبود خواهد داشت.

اوایل استفاده از پروتز دندان خوردن غذاهای سفت و سخت ممنوع است و ممکن است فرد احساس کند که هنگام خندیدن، سرفه کردن و حتی صحبت کردن یا هر عکس العمل دیگری پروتز در جای خود حرکت می‌کند که با زبان زدن آن را به جای ثابت خود برمی‌گرداند. با گذشت زمان دیگر چنین حسی وجود نخواهد داشت و همه چیز به روال عادی خود برمی‌گردد.

ممکن است دندانپزشک چند روز پس از قرار دادن پروتز از بیمار بخواهد که مجدد به وی مراجعه کند که برای چک کردن جایگاه و نحوه قرارگیری پروتز است و اگر لازم باشد تغییراتی را اعمال خواهد کرد. توصیه می‌شود که بیمار با دندانپزشک خود روراست بوده و هر انتظاری که دارد با وی در میان بگذارد.

نحوه مراقبت از پروتز دندان

پروتز در واقع نوعی دندان مصنوعی است که برای دوام و سالم ماندن نیاز به مراقبت دارد. پروتز دندان را باید با نوع مناسبی از مسواک شستشو داد.

اگر پروتز دندان از نوع متحرک باشد به دلیل اینکه می‌توان آن را از جای خود خارج کرد پس باید هفته‌ای یک بار داخل محلول ضد عفونی کننده گذاشته و در صورت عدم استفاده آن را درون یک ظرف آب نمک قرار داد.

بعضی از غذاها و خوراکی‌ها رنگ دهنده هستند که اگر باعث تغییر رنگ در پروتز شوند می‌بایست در اسرع وقت نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمود و در صورت برطرف نشدن به دندانپزشک مراجعه کرد. در کلینیک دکتر صنفی پس از قرار دادن پروتز در درون دهان بیمار، چگونگی نگهداری و نحوه تمیز کردن آن به طور کامل آموزش داده خواهد شد.

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

فواید پروتز دندان

پروتز دندان برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته یا تخریب شده استفاده می‌شود. برخی از فواید و مزایای استفاده از پروتز دندان عبارتند از:

1. بهبود ظاهر و زیبایی لبخند: پروتز دندان باعث می شود که لبخند زیباتر و جذاب تر به نظر برسد.

2. تقویت کارایی: با استفاده از پروتز دندان، خوردن و صحبت کردن راحت‌تر و کارآمدتر خواهد بود.

3. حفاظت از سلامت دهان، فک و صورت: پروتز دندان به جلوگیری از تغییرات ساختاری در فک و صورت کمک کرده و از احتمال بروز مشکلات مربوط به نقص‌های دندان جلوگیری می‌کند.

4. افزایش اعتماد به نفس: با داشتن یک لبخند زیبا و دندان‌های سالم، احساس اعتماد به نفس در فرد افزایش خواهد یافت.

5. راحتی و سهولت در استفاده: پروتزها طراحی شده‌اند تا راحت قابل استفاده بوده و بتوان به طور موثر از آن‌ها استفاده کرد.

هزینه پروتز دندان

هزینه پروتز دندان

هزینه پروتز دندان به عوامل مختلفی نظیر نوع لابراتوار سازنده، هزینه کلینک دندانپزشکی، کیفیت مواد استفاده شده و تعداد بستگی دارد.

برخی از بیمه‌ها هزینه پروتز دندان را پوشش می‌دهند که می‌توان بخشی از هزینه‌ها را جبران کرد. در کلینیک دکتر صنفی خدمات ارائه شده در بالاترین کیفیت ممکن و با قیمت کاملا مناسب بوده تا افراد بتوانند دندان از دست رفته خود را به دست آورند.

پروتز دندان با دکتر صنفی

پروتز دندان نه تنها باعث بازگشت زیبایی از دست رفته می‌شود بلکه به دندان‌ها کمک می‌کند تا وظایف خود را به درستی انجام دهند.

انتخاب نوع پروتز با توجه به نظر دندانپزشک انجام خواهد شد تا بیشترین سازگاری را با وضعیت فرد داشته باشد. پروتز جایگذاری شده در درون دهان می‌بایست طراحی کاملا حرفه‌ای داشته باشد تا همانند سایر دندان‌ها دیده شده و جلوه طبیعی به وجود آورد.

بهترین کلینیک دندانپزشکی تهران، کلینیک دکتر اردوان صنفی بوده که با لابراتوارهای مطرح همکاری دارد تا با استفاده از مواد مرغوب درجه یک و طراحی هوشمندانه، پروتز دندان ایده‌آل را ساخته و به بیمار ارائه می‌دهد. با پروتز دندان دکتر صنفی با کیفیت و طراحی شگفت‌انگیز نسبت به بازگرداندن طبیعت به لبخندتان اقدام نمایید.

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده سایت
نویسنده سایت
مقالات: 37

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *