درمان ریشه دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر صنفی

روش‌های مؤثر در درمان ریشه دندان و حفظ دندان طبیعی

فرآیند برداشتن بافت زنده داخل دندان که پالپ نامیده می‌شود، درمان ریشه دندان نامیده می‌شود، در درمان ریشه، بافت پالپ آسیب دیده یا از دست رفته دندان برداشته می‌شود، کانال‌های ریشه شکل می‌گیرند و سپس با مواد مختلف زیست سازگار پر می‌شوند.

به این ترتیب کانال ریشه از میکروارگانیسم‌ها پاک شده و از ورود آن‌ها جلوگیری می‌شود. در این مقاله قصد داریم روش‌های مؤثر در درمان ریشه دندان و حفظ دندان طبیعی بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مقاله با عنوان روش‌های مؤثر در درمان ریشه دندان و حفظ دندان طبیعی ما را همراهی کنید.

درمان ریشه دندان :

درمان ریشه دندان

از آنجایی که درمان ریشه اغلب به عنوان یک روش دردناک دیده می‌شود، اکثر بیماران تمایل دارند روند درمان را به تعویق بیاندازند. با این حال، به لطف تکنیک‌های مدرن، کانال‌های ریشه را می‌توان پس از یک یا دو جلسه نسبتاً بدون درد و راحت درمان کرد.

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

برخلاف تصور رایج، بیماران در طول درمان ریشه دردی احساس نمی‌کنند. در مواردی که درد احساس می‌شود می‌توان گفت که این درد ناشی از عفونت در ناحیه است. هدف از درمان ریشه، از بین بردن دردی است که بیماران را آزار می‌دهد.

رفتار؛ با بی‌حسی مؤثر دندان و بافت‌های اطراف شروع می‌شود و جلسه تقریباً در ۴۵ دقیقه کامل می‌شود. اگر بیماران روند درمان را به تعویق بیندازند، ممکن است باعث عفونت در بافت‌های ریشه دندان شود و در نهایت فرد استخوان و دندان خود را از دست بدهد.

چه عواملی باعث آسیب به ریشه دندان می‌شود؟

شرایطی که باعث آسیب به پالپ، بافت زنده دندان می‌شود:

– دندان ترک خورده
– پوسیدگی‌های عمیقی که به بافت پالپ رسیده‌اند
– علل تروماتیک ناشی از ضربه به دندان

وقتی ریشه یا پالپ که بافت زنده است عفونتی بشود یعنی زمان آن رسیده است که ریشه از دست برود. در صورتی که به آن توجه نشود آبسه تشکیل می‌شود و در نهایت استخوان فک و اطراف آن را تحت تأثیرقرار داده و در نتیجه استخوان را از بین می‌رود.

در صورتی که همان ابتدایی اینکه علائم خرابی دندان را مشاهده کردید و نزد پزشک بروید پزشک به کمک تجهیزاتی که دارد میزان خرابی را بررسی و درمان‌های ریشه را آغاز می‌کند. چنین کاری نه تنها در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند بلکه سبب می‌شود که عفونت به دندان‌های دیگر سرایت نکند و متحمل درد و هزینه زیادی نشوید.

بیشتر بدانید : کامپوزیت ونیر

علائم آسیب ریشه دندان :

علائم آسیب ریشه دندان

شایع‌ترین شرایطی که نیاز به درمان ریشه دارد، پوسیدگی عمیق و ترک در استخوان دندان است. در مواردی که دندان بیش از حد آسیب دیده است که ترمیم نمی‌شود، پالپ برای محافظت از دندان برداشته می‌شود.

بنابراین بزرگترین مزیت درمان ریشه، حفظ دندان مرده و از بین نرفتن ساختار استخوانی دندان است. برخی از علائم شرایطی که نیاز به درمان ریشه دارند را می‌توان به شرح زیر فهرست کرد:

• تورم در صورت و گردن
• حساسیت دائمی دندان، به ویژه به گرما یا سرما
• درد هنگام جویدن یا گاز گرفتن
• ایجاد آکنه مانند روی لثه
• دندان‌های ترک خورده
• تورم لثه‌ها
• ارجاع دندان درد
• کبودی‌های عمیق
• لثه‌های تیره شده

درمان ریشه دندان چگونه است؟

درمان ریشه دندان چگونه است؟

اول از همه، حفره‌های ورودی روی هر دندان مناسب با ساختار آناتومیک خود باز می‌شود تا بتوانیم به کانال‌های دندان برسیم.

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

حفره‌های ایجاد شده در صورت وجود پوسیدگی تمیز می‌شود و بافت پالپ آسیب دیده یا حیاتی برداشته می‌شود و در نتیجه به کانال‌های ریشه رسیده و با ابزار‌های مختلف تمیز می‌شود و مطابق آناتومی آن‌ها شکل می‌گیرد.پس از آن، کانال شکل و حفره پالپ به طور دائم با مواد زیست سازگار پر می‌شود.

به منظور تعیین موفقیت‌آمیز بودن درمان ریشه در دندان‌های دارای عفونت در انتهای ریشه که باعث تخریب استخوان می‌شود، فیلم‌های گرفته شده قبل از درمان با فیلم‌های گرفته شده در فواصل زمانی معین پس از درمان مقایسه شده و بررسی می‌شود که آیا عفونت و از دست دادن استخوان پیشرفت یا پسرفت می‌کند و بهبود را نشان می‌دهد.

چه مدت می‌توان از دندان‌های ترمیم شده استفاده کرد؟

دندان‌هایی که تحت درمان ریشه قرار گرفته‌اند، در صورتی که بیمار مراقبت‌های مناسب از دهان خود را انجام دهد، می‌توانند تا پایان عمر در دهان باقی بمانند، اما از آنجایی که دندان‌هایی که تحت درمان ریشه قرار گرفته‌اند، حیات خود را از دست می‌دهند، مقاومت آن‌ها کاهش می‌یابد و در مقایسه با دندان زنده شکننده می‌شوند.

به همین دلیل پس از بهبودی دندان‌ها با درمان ریشه باید تاج‌گذاری شوند و در عین حال بیماران باید روکش داشته باشند و در صورت عدم توجه کافی به مراقبت از دهان معاینات منظم دندان ضروری است زیرا ممکن است پوسیدگی ایجاد شود. دوباره در دندان درمان شده و برای جلوگیری از مشکلات دیگر در آینده

مواردی که باید بعد از درمان ریشه در نظر بگیرید

مواردی که باید بعد از درمان ریشه در نظر بگیرید :

در طول درمان ریشه، اعصاب دندان همراه با بافت ملتهب برداشته می‌شود. بنابراین چیزی وجود ندارد که دندان تحت تأثیر محرک‌های خارجی قرار گیرد.

با این حال، به ویژه در مواردی که قبل از عمل درد یا عفونت مشاهده شده است، ممکن است حساسیت دندان به دلیل التهاب بافت پس از درمان احساس شود. این عارضه معمولاً با دارو‌های مسکن تجویز شده توسط پزشک برطرف می‌شود.

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

– باید مراقب بود که حداقل تا سه ساعت پس از درمان چیزی نخورید.
– در صورت مراقبت منظم، می‌توان از دندان درمان شده برای تمام عمر استفاده کرد.
– مصرف غذا‌های شیرین که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند باید به حداقل برسد.
– تمیز کردن دندان باید دو بار در روز با یک مسواک نرم و یک بار با نخ دندان انجام شود.
– باید دقت شود که حداقل دو بار در سال معاینه عمومی دندانپزشکی انجام شود.

جمع‌بندی :

درمان ریشه دندان به برداشتن پالپ آسیب دیده یا عفونی دندان، ضد عفونی کردن دندان و سپس آب‌بندی مجدد آن با پر کردن دندان اشاره دارد. در مواردی که دندان در اثر ضربه ترک می‌خورد یا پوسیدگی عمیق رخ می‌دهد، باکتری‌ها وارد پالپ شده و در آنجا شروع به تکثیر می‌کنند.

اگر این بیماری درمان نشود، باکتری می‌تواند باعث عفونت جدی یا آبسه دندان شود که منجر به از دست دادن استخوان یا دندان همراه با مرگ پالپ شود. در چنین شرایطی برای نجات دندان، درمان ریشه روی دندان ترک خورده یا پوسیده اعمال می‌شود.

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰                                                                    09109881825

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده سایت
نویسنده سایت
مقالات: 37

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *