مراقبت های بعد از ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی دکتر صنفی

راهنمایی و مراقبت های لازم بعد از درمان ارتودنسی

مراقبت های بعد از ارتودنسی به منظور حفظ سلامت دهان و دندان‌ها در طول و بعد از درمان ارتودنسی انجام می‌شود. امروزه، بهبود سلامت دهان و دندان و نیز زیبایی لبخند به عنوان یک اولویت اساسی در زندگی افراد محسوب می‌شود.

دندان‌های مرتب و هماهنگ، به همراه یک لبخند جذاب، نه تنها اعتماد به نفس را تقویت می‌کنند بلکه نمایانگر سلامت دندان‌ها هست. در این راستا، درمان ارتودنسی با ارائه راهکارهای مؤثر، نقش مهمی در بهبود ترتیب و موقعیت دندان‌ها دارد.

اما باید توجه داشت که مرتب کردن دندان‌ها و رفع ناهنجاری‌های فک بدون مراقبت‌های ارتودنسی، امکان پذیر نیست. در این مقاله، به بررسی اهمیت مراقبت ارتودنسی در طول دوره درمان و نقش برجسته آن در حفظ سلامت دهان و دندان‌ها می‌پردازیم.

مراقبت های بعد از ارتودنسی چگونه است؟

مراقبت های بعد از ارتودنسی چگونه است؟

مراقبت‌های بعد از اتمام درمان ارتودنسی اهمیت زیادی دارد. در ادامه مراقبت های بعد از ارتودنسی موارد زیر است:

مراقبت از ارتودنسی با ریتینرها
پس از اتمام درمان ارتودنسی، از ریتینرها (نگه‌دارنده‌ها) استفاده کنید. این وسیله کمک می‌کند تا نتایج درمان تثبیت شود. نگه‌دارنده‌ها را به دقت و روزانه استفاده کنید و هنگامی که استفاده نمیکنید، در جعبه‌های خود قرار دهید و به دقت با آب سرد و مسواک تمیز کنید. برای این کار از خمیردندان استفاده نکنید.

استفاده منظم و دقیق از ریتینرها یا اینویزیلاین ها، پس از برداشتن ارتودنسی بسیار مهم است. ریتینرها به دندان‌ها کمک می‌کنند تا در موقعیت جدید خود قرار بگیرند. راهنمایی‌های متخصص ارتودنسی را درباره نوع و زمان استفاده از ریتینرها رعایت کنید.

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

مراقبت از اینویزیلاین یا ارتودنسی متحرک
قبل از قرار دادن اینویزیلاین و پس از خارج کردن آن، باید دندان‌ها را به طور منظم و صحیح تمیز کنید. استفاده از مسواک و نخ دندانی راه‌هایی هستند که می‌توان از آنها برای رعایت بهداشت دهان و دندان استفاده کنید.

با آب گرم و با مسواک به صورت آرام پلاک اینویزیلاین را تمیز کنید. گاهی اوقات از قرص‌های ضد باکتری موجود در داروخانه ها استفاده کنید. در صورت خارج کردن اینویزیلاین، آن را در محفظه مخصوص به خود قرار دهید.

مراقبت‌های بهداشتی و دقیق پس از اتمام درمان ارتودنسی به حفظ نتایج بهترین شکل ممکن کمک خواهد کرد.

راهنمایی‌های متخصص ارتودنسی را به دقت پیگیری کنید تا بهترین نتیجه را برای لبخند خود داشته باشید.

مراقبتهای لازم در حین درمان ارتودنسی

مراقبتهای لازم در حین درمان ارتودنسی

مراقبت‌های حین درمان ارتودنسی از همان لحظه اول بعد از قرارگیری دستگاه ارتودنسی در دهان‌ آغاز می‌شود. متخصص ارتودنسی نکات مهم در مورد مراقبت و نگهداری را به شما توضیح می‌دهد.

این مراقبت‌ها نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت دهان، بهبود نتایج درمان و جلوگیری از مشکلات احتمالی ایفا می‌کند. پس توصیه‌ها و دستورالعمل‌های ارتودنتیست را جدی بگیرید.

مراقبت در روز اول ارتودنسی

در روز اول بعد از نصب ارتودنسی، بیمار درد خفیفی احساس می‌کند و دندان‌ها دچار حساسیت می‌شوند. برای کاهش درد و حساسیت می‌توانید مسکن‌های بدون نسخه مصرف کنید یا دهان‌تان را با محلول آب و نمک گرم بشویید.

مراقبت‌های هفته اول تفاوتی با مراقبت‌های روز نخست ندارد و بهتر است تا یک هفته با دقت فراوان مراقبت دندان‌هایتان باشید.

رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی

دستگاه‌های ارتودنتیک مکان مناسبی را برای تجمع باکتری‌ها، جرم و رسوبات در محیط دهان فراهم می‌کنند. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان در این دوره اهمیت ویژه‌ای دارد.

به طور منظم مسواک بزنید و از نخ دندان و دهانشویه مناسب استفاده کنید. روزانه 3 تا 4 باز مسواک بزنید و برای هر دندان حدود 10 ثانیه وقت بگذارید. در مواردی که امکان مسواک زدن ندارید دهان را به خوبی با آب بشویید.

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

استفاده از ابزارهای مخصوص برای تمیز کردن دندان‌ها و دستگاه ارتودنسی :

استفاده از ابزارهای مخصوص برای تمیز کردن دندان‌ها و دستگاه ارتودنسی

در مراقبت‌های حین ارتودنسی برای تمیز کردن دندان‌ها و دستگاه ارتودنسی، ابزارهای مخصوص تهیه کنید. استفاده از انواع مسواک‌های مخصوص ارتودنسی و آب‌پاش دهان یا waterpik به شما کمک می‌کند به طور موثرتر و کامل‌تری دستگاه ارتودنسی و دندان‌های خود را تمیز کنید.

رعایت توصیه‌های غذایی با بریس ها

خوردن غذاهای سفت و چسبنده (مانند پفک و ته دیگ) و جویدن اجسام سخت (عادت جویدن مداد یا ناخن) با دندان‌ها در حین درمان ارتودنسی ممنوع است. زیرا به دندان‌ها و دستگاه ارتودنسی آسیب می‌رساند.

بهتر است در طول مدت درمان غذاهای نرم مصرف کنید و غذا را به آرامی بجوید. عادات غذایی که قبل از درمان ارتودنسی آغاز شده است باید تا پایان درمان و حتی مدتی بعد از ارتودنسی دندان‌ها ادامه داشته باشد.

استفاده از محصولات بهداشتی مخصوص

برای حفظ سلامت دندان‌ها و مراقبت از دستگاه ارتودنسی به ویژه در ارتودنسی ثابت و ارتودنسی نامرئی (لینگوال) که دستگاه به مدت طولانی روی دندان‌ها باقی می‌ماند از محصولات بهداشتی مخصوص مانند خمیردندان مخصوص ارتودنسی، دهانشویه‌ حاوی فلوراید و محلول‌ ضد عفونی کننده دهان استفاده کنید.

استفاده از بریس‌های مخصوص

اگر دندان‌های شما در اثر تماس با دستگاه ارتودنتیک حساسیت پیدا کرده‌اند، بهتر است از دندانپزشک بخواهید بریس‌های معمولی را با بریس‌ها و براکت‌های مخصوص جایگزین کند. به این ترتیب حساسیت دندان‌ها کاهش یافته و احساس بهتری خواهید داشت.

مراجعه منظم به متخصص

در طول درمان، مراجعه دوره‌ای به ارتودنتیست برای تنظیم‌ وضعیت دستگاه و دندان‌ها به بهبود نتایج و جلوگیری از مشکلات جانبی کمک می‌کند.

این موضوع در مراقبت‌های حین ارتودنسی بسیار مهم است. زیرا در ویزیت دوره ای، دندانپزشک می‌تواند هر نوع مشکل پیش آمده را تشخیص داده و راه حل مناسبی برای رفع آن ارائه دهد.

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

در حین درمان ارتودنسی دندان‌ها برای جابه‌جایی و تغییر موقعیت، تحت فشار قرار می‌گیرند. به همین دلیل در طول دوره درمان باید به تغذیه و چیزهایی که می‌جوید، دقت کنید. در این دوره سعی کنید مواد غذایی نرم و حاوی کلسیم، پتاسیم، ویتامین C و D مصرف کنید و از مصرف خوراکی‌های سفت و خشک و چسبنده اجتناب کنید.

سخن پایانی :

مراقبت های بعد از ارتودنسی نقش حیاتی در حفظ نتایج درمان و داشتن دندان‌های سالم و زیبا دارد. با رعایت مراقبت‌های مناسب و راهنمایی‌های توصیه شده در این مقاله، می‌توان به بهترین شکل ممکن از نتایج درمان لذت ببرید.

به یاد داشته باشید که استفاده دقیق و منظم از ریتینرها، رعایت رژیم غذایی مناسب، بهداشت دهان و دندان و ملاقات‌ منظم با متخصص ارتودنسی، عوامل اساسی در حفظ ثبات نتایج درمان هستند.

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰                                                                    09109881825

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده سایت
نویسنده سایت
مقالات: 32

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام دوست من. لبخند شما برای ما مهم است.

برای مشاوره در واتساپ به ما ملحق شوید

× ما آماده ارائه مشاوره هستیم