لمینت دندان کج در کلینیک دندانپزشکی دکتر صنفی

لمینت روشی نوین جهت اصلاح نامرتبی های جزیی

امروزه با استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های موجود، می‌توان شکل نامنظم و بهم ریخته‌ی دندان ها را به کمک لمینت دندان کج اصلاح کرد. به طور کلی لمینت دندان یک روکش نازک است که جهت بهبود و اصلاح فرم و رنگ دندان ها روی آنها قرار می‌گیرد و به زیبایی ظاهری دهان و دندان شما کمک شایانی می‌کند.

لمینت برای دندان های کج نیز برای اصلاح فرم دندان ها و کمک به عملکرد بهتر آنها مورد توجه بسیاری از بیماران قرار گرفته است. ما در این مقاله سعی داریم شما را با لمینت دندان کج و مزایا و معایب آن بیشتر آشنا کنیم، پس اگر شما هم قصد استفاده از روش لمینت دندان کج را دارید با ما همراه باشید.

آیا می‌توان از لمینت برای همه‌ی دندان‌های کج استفاده کرد؟

همانطور که در قسمت بالا گفته شد، لمینت دندان، برای اصلاح فرم دندان‌های کج نیز کاربرد دارد، اما آیا می‌توان برای همه‌ی دندان‌های کج از این روش استفاده نمود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که لمینت دندان کج قطعا نمی‌تواند همه‌ی کجی های دندان را اصلاح کند.

دندان هایی که کجی های زیادی دارند و یا دندان هایی که روی هم قرار گرفته اند گزینه های مناسبی برای انجام لمینت نیستند، زیرا انجام لمینت روی این دندان ها بسیار دشوار است و بیمار نتیجه‌ی مطلوب را دریافت نمی‌کند.

در این مواقع بهتر است که بیمار برای اصلاح فرم دندان های خود از روش ارتودنسی استفاده کند و پس از اینکه فرم دندان ها اصلاح شد می‌تواند لمینت دندان را انجام دهد.

لمینت دندان های خرگوشی نیز بسته به شرایط دهان و دندان بیمار دارد، اما به طور کلی انجام لمینت برای این نوع دندان ها در صورتی که انحرافات جزئی باشد، مانعی ندارد.

انجام لمینت دندان کج چه شرایطی دارد؟

انجام لمینت دندان کج چه شرایطی دارد؟

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

با توجه به موارد گفته شده، لمینت فقط برای دندان هایی که کجی جزئی دارند مناسب می‌باشد، اما برای انجام این روش روی چنین دندان هایی نیز شرایط خاصی وجود دارد که به چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

• رعایت کردن بهداشت دهان و دندان از شروط اولیه انجام لمینت می‌باشد.

• دهان، دندان و لثه باید سالم باشند.

• دندان ها نباید روی هم قرار گرفته باشند، هرچند کم.

• مینای دندان باید تا حد کافی سالم باشد.

• مقدار کج بودن دندان ها نباید بیش از حد زیاد باشد.

• افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند مورد مناسبی برای انجام لمینت نمی‌باشند.

• افرادی که عادت به فشردن دندان ها روی یکدیگر یا به اصطلاح دندان قروچه دارند، مورد مناسبی برای انجام این روش نمی‌باشند.

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

مزایا و معایب لمینت دندان کج :

با توجه به اینکه تکنولوژی در تمامی حوزه ها به خصوص حوزه‌ی پزشکی و دندانپزشکی پیشرفت چشمگیری داشته، اما تمامی خدمات خصوصا خدمات زیبایی دارای مزایا و معایبی هستند که نمی‌توان از آن ها کاملا چشم پوشی کرد. بهتر است قبل از هر اقدام برای انجام انواع لمینت و خدمات مربوط به دهان و دندان، از مزایا و معایب آن آگاه شویم.

مزایای لمینت دندان کج چیست ؟

لمینت برای دندان های کج دارای مزیت هایی‌ست که مهم‌ترین آن ها را برای شما آورده ایم:

1. بهتر شدن شکل ظاهری دندان
زیبایی دندان ها تاثیر به خصوصی در زیبایی فرد و همچنین اعتماد به نفس او دارد، لمینت دندان های کج با اصلاح فرم ظاهری دندان ها زیبایی خاصی به آن ها می‌بخشد.

2. حفظ سلامتی دندان
از آنجایی که تمیز کردن و رسیدگی به دندان های کج دشوار است و ممکن است به همین علت پوسیدگی آن ها زیاد شود، لمینت دندان کج، با برطرف کردن مشکل کجی دندان ها، رسیدگی به آن ها را آسان تر کرده و باعث پیشگیری از مشکلات دهان و دندان نیز می‌شود.

3. سهولت در جویدن غذا
هرچه دندان ها صاف و مرتب تر باشند، جویدن غذا بهتر و به عبارتی آسان تر است، لمینت دندان کج، با کمک به یک‌دست شدن دندان ها عمل جویدن غذا را برای بیمار نیز آسان تر می‌کند.

بیشتر بدانید : ترمیم دندان

مزایای لمینت دندان کج نسبت به ارتودنسی :

مزایای لمینت دندان کج نسبت به ارتودنسی

در دندان های کج، ارتودنسی گزینه‌ی بهتری برای اصلاح فرم دندان ها می‌باشد، اما همانطور که گفته شد، دندان هایی با کجی جزئی را می‌توان به وسیله‌ی لمینت دندان کج اصلاح کرد. این روش مزایایی نسبت به ارتودنسی دارد که در ادامه به آن ها می‌پردازیم:

1. طول دوره‌ی درمان کوتاه تر
در روش ارتودنسی برای برطرف کردن کج بودن و فاصله‌ی بین دندان ها حداقل زمان مورد نیاز 6 ماه می‌باشد، در صورتی که این زمان در روش لمینت تنها به 2 الی 3 هفته می‌رسد.

2. نداشتن احساس درد و ناراحتی
در روش ارتودنسی، برطرف کردن کجی دندان ها به علت جا به جا شدن آن ها با کمی درد همراه است، اما در لمینت دندان کج، این درد احساس نمی‌شود و فقط ممکن است دندان های شما تا چند روز نسبت به خوراکی های سرد یا گرم حساسیت نشان داده که این احساس گذراست.

بیشتر بدانید : کامپوزیت ونیر

3. رفع مشکلات دیگر دهان و دندان
لمینت دندان کج می‌تواند علاوه بر اصلاح کج بودن جزئی دندان ها، مشکلات دیگری مانند رنگ بد دندان، شکستگی و ترک خوردگی دندان را اصلاح نماید، این در حالیست که در ارتودنسی دندان فقط مشکل کج بودن برطرف می‌شود.

معایب لمینت دندان کج :

ایا دندان های کج را میشود کامپوزیت کرد

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

این روش علاوه بر مزایایی که گفته شد، دارای معایبی نیز هست که مهم‌ترین آن ها را برای شما آورده ایم:

1. دائمی نبودن لمینت
شما باید بدانید که لمینت ها مشکل کج بودن دندان ها را به صورت دائمی حل نمی‌کنند. در صورتی که کیفیت و جنس لمینت استفاده شده برای شما مناسب باشد طول عمر آن بین 15 الی 20 سال می‌باشد که پس از گذشت این مدت می‌توانید نسبت به ترمیم و جایگزین کردن لمینت های جدید اقدام کنید.

2. حل نکردن ریشه ای مشکل کج بودن دندان
لمینت تنها لایه‌ای سرامیکی‌ست که روی دندان ها و شکل ظاهری آن ها را می‌پوشاند، اما قادر به جا به جایی دندان ها نمی‌باشد. برای حل کردن ریشه‌ای مشکل کج بودن دندان ها می‌توانید از روش ارتودنسی استفاده کنید.

3. برگشت ناپذیر بودن لمینت
در لمینت دندان، دندانپزشک بخشی از مینای دندان بیمار را می‌تراشد، به همین علت دیگر امکان برداشت لمینت، بخاطر احتمال بروز مشکلات دندان ها به خصوص پوسیدگی، وجود نخواهد داشت.

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

کلام آخر :

به طور کلی و با توجه به موارد گفته شده، لمینت دندان کج روش مناسبی برای اصلاح فرم دندان هایی با کجی جزئی می‌باشد. سعی کنید در انتخاب دندانپزشک و کلینیک خود نهایت دقت را داشته باشید و این اطمینان را داشته باشید که از بهترین مواد و خدمات برای شما استفاده می‌کنند.

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰                                                                    09109881825

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده سایت
نویسنده سایت
مقالات: 32

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام دوست من. لبخند شما برای ما مهم است.

برای مشاوره در واتساپ به ما ملحق شوید

× ما آماده ارائه مشاوره هستیم