فرق لمینت و کامپوزیت در کلینیک دندانپزشکی دکتر صنفی

مقایسه و تفاوت‌های اصلی بین لمینت دندان و کامپوزیت

یکی از موضوعاتی که در سال‌های اخیر بسیار برای مردم اهمیت پیدا کرده است، داشتن لبخندی زیبا است. متاسفانه برخی افراد از رنگ یا فرم دندان خوبی برخوردار نیستند و طبیعتا برای این که لبخندی زیبا داشته باشند، باید به سراغ درمان‌هایی از جمله لمینت یا کامپوزیت بروند.

سوال اصلی اینجا است که کدامیک از درمان‌های لمینت و کامپوزیت مناسب‌تر بوده و اصلا فرق لمینت و کامپوزیت در چه چیزی است؟

با توجه به این موضوع که روز به روز درخواست برای انجام این درمان‌ها افزایش می‌یابد، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به بررسی فرق لمینت و کامپوزیت بپردازیم تا اگر قصد زیباسازی دندان‌های خود را دارید، بتوانید آگاهانه‌تر تصمیم بگیرید. با ما همراه باشید.

مهم‌ترین تفاوت‌های لمینت و کامپوزیت چیست ؟

مهم‌ترین تفاوت‌های لمینت و کامپوزیت

انتخاب کردن بین لمینت و کامپوزیت گاهی اوقات می‌تواند کمی پیچیده باشد. هر کدام از این درمان‌ها مزایا و معایب بخصوص خود را داشته و شما باید با توجه به انتظارات و نیازهای خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اصلی‌ترین تفاوت‌های لمینت و کامپوزیت عبارتند از:

1. قیمت
2. طول عمر
3. جنس مواد تشکیل دهنده
4. شیوه درمان
5. برگشت پذیری
6. ترمیم

در بخش‌های بعدی هر کدام از این موارد را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

فرق لمینت و کامپوزیت از نظر قیمت :

اولین فرق لمینت و کامپوزیت، در قیمت آن‌ها است. معمولا برای انجام لمینت، باید هزینه‌های پیشتری را پرداخت کنید؛ البته لازم به ذکر است که در ازای پرداخت این هزینه‌ی بیشتر، مزایای بخصوصی را نیز دریافت خواهید کرد که در بخش‌های بعدی به آن خواهیم پرداخت.

متاسفانه برخی از افراد سودجو، درمان لمینت را با هزینه‌ای بسیار کمتر از دندان‌پزشکان متخصص انجام می‌دهند؛ این افراد با استفاده کردن موادی بی‌کیفیت، لثه‌ها و بهداشت دهان و دندان افراد را مورد تهدید قرار می‌دهند.

پیشنهاد می‌کنیم تا به هیچ عنوان در دام این افراد گرفتار نشده و تمامی مراحل درمان را نزد یک دندان‌پزشک متخصص و با تجربه پشت‌ سر بگذارید.

فرق لمینت و کامپوزیت از لحاظ طول عمر :

فرق ایمپلنت و لمینت

دومین فرق لمینت و کامپوزیت که باید قبل از اخذ تصمیم نهایی آن را مد نظر داشته باشید، تفاوت طول عمر آن‌ها است. لمینت معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ سال طول عمر دارد در صورتی که طول عمر کامپوزیت بین ۵ تا ۷ سال است.

اگر قصد دارید تا مدتی طولانی نیاز به انجام ترمیم در مورد روکش‌های دندان نداشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم تا از لمینت استفاده کنید.

بیشتر بدانید: ترمیم دندان

فرق لمینت و کامپوزیت از لحاظ جنس مواد تشکیل دهنده :

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی این دو درمان، جنس موادی است که برای آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این که انواع مختلفی از مواد برای انجام هر کدام از این درمان‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند، اما به طور کلی می‌توان گفت که لمینت دندان از پرسلین بوده که نوعی سرامیک می‌باشد و جنس کامپوزیت دندان از ترکیب رزین و فیلر به دست می‌آید.

پرسلین مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار و ضربات نشان می‌دهد. همچنین لکه‌دار شدن آن نیز به ندرت اتفاق می‌افتد. در نقطه‌ی مقابل، رزین و فیلر استحکام کمتری دارند و حتی لازم است تا پس از انجام کامپوزیت دندان، برای این که روکش‌های شما عمر بیشتری داشته باشد، از خوردن یکسری غذاهای بخصوص اجتناب کنید.

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

فرق لمینت و کامپوزیت از لحاظ شیوه درمان :

هنگامی که در مورد فرق لمینت و کامپوزیت دندان صحبت می‌کنیم، یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌ها در شیوه‌ی درمان می‌باشد.

• مراحل انجام لمینت دندان

مراحل انجام لمینت دندان بدین صورت است که ابتدا سطح مینای دندان‌ها توسط دندان‌پزشک متخصص تراشیده می‌شود. سپس قالب‌گیری انجام شده و به لابراتوار فرستاده می‌شود.

لابراتوار بین فاصله‌ی ۲ تا ۴ هفته‌ی بعد، لمینت‌ها را آماده کرده و برای دندان‌پزشک ارسال می‌کند. دندان‌پزشک ابتدا با استفاده از یک چسب موقتی این روکش‌ها را بر روی دندان‌های شما چسبانده و هنگامی که از صحیح بودن فرم آن‌ها اطمینان حاصل کرد، همین کار را با استفاده از مواد و چسب‌های دائمی انجام خواهد داد.

بیشتر بدانید : کامپوزیت ونیر

• مراحل انجام کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان بسیار ساده‌تر از لمینت دندان انجام می‌پذیرد. در این شیوه، نیازی به تراشیدن دندان و قالب‌گیری وجود ندارد. انجام کامپوزیت برای هر کدام از فک‌ها تقریبا ۵ ساعت طول کشیده و در یک جلسه انجام خواهد شد.

فرق لمینت و کامپوزیت از لحاظ برگشت پذیری :

یکی دیگر از مواردی که هنگام انتخاب بین لمینت و کامپوزیت باید در نظر داشته باشید، برگشت پذیری است. همانطور که در بخش قبلی گفته شد، برای انجام لمینت دندان نیاز است تا سطح دندان‌های شما تراشیده شوند.

این موضوع به این معنا است که ظاهر دندان‌های اصلی شما دیگر مناسب نبوده و باید تا آخر عمر روکش لمینت بر روی دندان‌های شما قرار داشته باشد؛ به همین دلیل، درمان لمینت برگشت پذیر نیست.

در نقطه‌ی مقابل، برای انجام کامپوزیت نیازی به تراشیدن دندان‌ها وجود ندارد و به همین منظور هر گاه از استفاده از کامپوزیت خسته یا پشیمان شدید، می‌توانید به دندان‌پزشک مراجعه کرده و روکش‌ها را بردارید.

بیشتر بدانید: لمینت دندان

فرق لمینت و کامپوزیت از لحاظ ترمیم :

فرق لمینت و کامپوزیت از لحاظ ترمیم

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

یکی دیگر از موارد فرق لمینت و کامپوزیت دندان، نحوه‌ی ترمیم آن‌ها می‌باشد. در مورد لمینت اگر به هر دلیلی روکش‌های دندان دچار شکستگی شد، باید روکش دندان مورد نظر مجددا توسط لابراتوار ساخته و جایگزین شود؛ اما در مورد کامپوزیت، شکستگی‌ها در مطب دندان‌پزشک قابل ترمیم می‌باشند.

کدامیک از روش‌های لمینت و کامپوزیت بهتر از دیگری است؟

در واقع این سوال پاسخ دقیقی ندارد. این که کدامیک از این روش‌ها بهتر هستند، به انتظارات و نیاز شما بستگی دارد. سعی کنید تا با توجه کامل به مواردی که در مورد فرق لمینت و کامپوزیت مورد بررسی قرار گرفتند، صحیح‌ترین انتخاب ممکن را انجام دهید.

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا نکاتی کلیدی و مهم را در مورد فرق لمینت و کامپوزیت مورد بررسی قرار دهیم. همچنین در مقالات دیگر فرق لمینت و ایمپلنت را به صورت کامل توضیح داده ایم . امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشند و بتوانند اخذ تصمیم نهایی را برای شما آسان‌تر کنند.

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰                                                                    09109881825

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده سایت
نویسنده سایت
مقالات: 37

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *