لمینت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر صنفی

راهنمای جامع برای لمینت دندان و بهبود زیبایی لبخند شما

یکی از فاکتورهایی که در جذابیت شما تاثیر بسیار بالایی خواهد گذاشت، داشتن لبخندی زیبا است. بسیاری از افراد به دلایل مختلف، از رنگ یا فرم دندان خوبی برخوردار نیستند؛ این موضوع آن‌ها را مجاب می‌کند تا به سراغ خدماتی مانند لمینت دندان رفته و یک لبخند زیبا را به خود هدیه کنند.

در سال‌های اخیر لمینت دندان طرفداران بسیار زیادی کسب کرده است و این امر سبب شده است تا تقاضا برای انجام لمینت، بسیار افزایش پیدا کند.

اگر شما نیز قصد دارید تا از لمینت دندان بهره بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم تا این مطلب را از دست ندهید. در ادامه با پوشش مباحث مختلف در رابطه با لمینت دندان، راهنمایی جامع را به شما ارائه خواهیم داد.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان در واقع یک روکش نازک است که بر روی دندان‌های شما قرار گرفته و با اصلاح فرم و رنگ آن‌ها، لبخندی زیبا را به شما هدیه می‌دهد.

به غیر از زیبایی، لمینت دندان مزایای دیگری از جمله محافظت از مینای دندان را نیز در پی دارد. هنگامی که این روکش بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد، از مینای دندان در برابر آسیب‌های مختلف جلوگیری خواهد کرد.

تفاوت لمینت با کامپوزیت در چیست ؟

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که از دندانپزشکان پرسیده می‌شود، این است که تفاوت لمینت دندان با کامپوزیت در چیست و کدامیک از آن‌ها را انجام دهیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که هر دو مورد روکش‌هایی هستند که دندان‌ها را پوشش داده و عیوبشان را برطرف می‌کنند.

با توجه به این موضوع که قصد پرداخت چه مقدار هزینه را دارید و انتظار شما از این روکش‌ها به چه صورت است، می‌توانید یکی از این دو روش را انتخاب کنید.

بیشتر بدانید : دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

تعدادی از مواردی که لمینت دندان و کامپوزیت در آن‌ها متفاوت هستند عبارتند از:

1. قیمت: از لحاظ قیمت، هزینه انجام لمینت از کامپوزیت بیشتر می‌باشد.

2. تاثیر داشتن: لمینت دندان این توانایی را دارد تا گستره‌ی بزرگتری از عیوب دندان را به نسبت کامپوزیت پوشش دهد.

3. طول عمر: لمینت دندان حدود ۱۰ تا ۱۵ سال عمر کرده در صورتی که کامپوزیت‌ها معمولا بین ۶ تا ۷ سال عمر دارند.

4. امکان برداشتن: کامپوزیت‌ها قابل برداشته شدن هستند اما متاسفانه در مورد لمینت دندان این امکان وجود ندارد.

5. حساس بودن: جنس کامپوزیت هم از نظر مقاومت و هم از نظر لکه‌دار شدن، ضعیف‌تر از لمینت عمل می‌کند.

بیشتر بدانید: ترمیم دندان

انواع مختلف لمینت دندان :

از دیگر مباحثی که قبل از انجام لمینت دندان باید با آن آشنا باشید، انواع لمینت است. لمینت را معمولا بر اساس جنس مواد تشکیل‌دهنده به دو دسته‌ی ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی دسته‌بندی می‌کنند.

• ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت در واقع یک خمیر نرم می‌باشد که توسط دندان‌پزشک بر روی دندان‌ها قرار گرفته و با استفاده از ابزارهای لازم تراشیده می‌شود تا فرمی طبیعی به خود بگیرد.

بیشتر بدانید : کامپوزیت ونیر

ونیز کامپوزیت دو عیب اصلی را به همراه خواهد داشت؛ یکی این که طول عمر آن نسبت به لمینت دندان سرامیکی کمتر بوده و احتمال شکستگی، لکه‌دار شدن و… بیشتری دارد؛ و دیگری این که به دلیل تراشیده نشدن دندان‌ها، ممکن است لبخند شما حالتی برجسته داشته باشد.

• لمینت سرامیکی

یکی دیگر از انواع لمینت دندان، نوع سرامیکی است. برای این که لمینت سرامیکی داشته باشید، لازم است تا دندان‌های شما مقداری تراشیده شده و این امر سبب می‌شود تا هنگام لبخند زدن، مشکل برجستگی دندان نداشته باشید؛ علاوه بر این، جنس سرامیکی از کیفیت بالاتری برخوردار است.

البته لازم به ذکر است که این نوع لمینت معمولا هزینه بالاتری نسبت به ونیر کامپوزیت داشته و مراحل ساخت آن نیز در لابراتوار صورت می‌گیرد.

معایب انجام لمینت دندان :

بهتر است تا قبل از انجام هرگونه درمان، با عوارضی که ممکن است در پی داشته باشد، آشنا باشید. تعدادی از موارد قابل توجه در مورد لمینت دندان عبارتند از:

1. غیرقابل ترمیم بودن:

لمینت دندان قابل ترمیم نیست و در صورت شکستگی، لازم است تا روکش کاملا برداشته شده و روکشی جدید بر روی دندان قرار بگیرد.

2. غیرقابل برداشته شدن:

متاسفانه یکی از بزرگترین عیوبی که لمینت دارد، غیرقابل برداشته شدن می‌باشد. برای انجام این درمان نیاز است تا دندان‌ها تراشیده شوند و پس از انجام این کار، مجبور هستید تا همیشه از لمینت استفاده کنید.

بیشتر بدانید : اصلاح طرح لبخند

لمینت باید توسط افراد متخصص انجام پذیرد!

لمینت باید توسط افراد متخصص انجام پذیرد!

متاسفانه برخی از افراد سودجو با ارائه‌ی قیمت‌های بسیار ارزان، لمینت دندان را با موادی بی‌کیفیت و بدون رعایت اصول پزشکی انجام می‌دهند. توجه داشته باشید که این کار می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را به بار آورد.

مواد بی‌کیفیت می‌توانند به لثه‌های شما آسیب رسانده و آن‌ها را دچار عفونت کنند؛ علاوه بر این، تراشیدن دندان‌ها امری بسیار حساس و تخصصی می‌باشد و در صورتی که این کار توسط افراد غیر متخصص انجام پذیرد، متاسفانه به هیچ عنوان قابل جبران نمی‌باشد.

بیشتر بدانید: فرق لمینت و کامپوزیت

مراحل انجام لمینت دندان :

معمولا انجام لمینت دندان در سه مرحله خلاصه می‌شود. این مراحل عبارتند از:

1. ویزیت توسط دندان‌پزشک و دریافت مشاوره

برای این که بتوانید درمانی رضایت بخش را تجربه کنید، لازم است تا دندان‌پزشک از انتظارات شما کاملا باخبر باشد. در این مرحله تمامی ابعاد درمان برای شما توضیح داده می‌شود؛ همچین این امکان وجود دارد که با تصویربرداری‌های سه‌بعدی، ظاهر شما بعد از درمان شبیه‌سازی شود.

2. تراشیدن دندان و قالب‌گیری

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز به آن اشاره شد، برای انجام لمینت دندان نیاز است تا مقداری از مینای دندان تراشیده شود. دندان‌پزشک بعد از این که عملیات تراشیدن را به اتمام می‌رساند، از دندان‌های شما یک قالب تهیه کرده و آن را به لابراتوار می‌فرستد.

لابراتوار بین ۲ تا ۴ هفته بعد لمینت‌ها را آماده کرده و برای پزشک ارسال می‌کند. لازم به ذکر است که در این مدت، دندان‌ها با روکش‌های موقت پوشانده می‌شوند.

بیشتر بدانید : مراحل ایمپلنت دندان

3. چسباندن روکش‌ها

در ابتدا دندان‌پزشک لمینت‌ها را با یک چسب موقتی به دندان‌ها چسبانده تا اگر نقصی وجود داشت، آن را برطرف کند. بعد از انجام این کار، مجددا سطح دندان‌ها را با حالتی خاص تراشیده تا روکش‌ها بتوانند با کیفیت بیشتری بر روی دندان‌ها بچسبند.

همچنین سطح دندان‌ها کاملا ضد عفونی شده و بعد از انجام تمامی این مراحل، لمینت‌ها با مواد دائمی به دندان‌ها متصل می‌شوند.

مراقبت‌های لمینت

مراقبت‌های لمینت :

برای این که لمینت دندان بتواند عمری طولانی داشته باشد، باید یکسری نکات را همواره در نظر داشته باشید. اولین مورد، رعایت بهداشت دهان و دندان است. لازم است تا هر روز دو بار مسواک بزنید؛ یک بار هم از نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید.

دومین مورد، عدم مصرف بیش از حد مایعاتی مانند چای و قهوه است؛ علاوه بر این مصرف دخانیات نیز می‌تواند باعث تغییر رنگ لمینت‌ها شود.

سومین مورد، پرهیز از وارد آوردن فشار بیش از حد به لمینت‌ها می‌باشد. به هیچ عنوان نباید کارهایی مانند شکست پسته‌های سربسته را با استفاده از دندان‌های لمینت شده انجام دهید.

بیشتر بدانید : انواع لمینت دندان

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا تمامی جوانب لمینت دندان را مورد بررسی قرار دهیم و نکاتی کلیدی و مهم را در این رابطه به شما ارائه کنیم. امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشند.

کلینیک دندان پزشکی دکتر صنفی :

جناب دکتر اردوان صنفی جراح دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست ICOI آمریکا و رئیس دپارتمان دندانپزشکی کانون مربیان فوتبال میباشند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر صنفی در طی 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات تخصصی درمانی و زیبایی با متدهای نوین، تجربه و مهارت بالا و امکانات روز دنیا در خدمت شما عزیزان می باشد.

آدرس کلینیک مرکزی: تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان خواجه عبدالله انصاری، پلاک ۱۷۲ طبقه اول، واحد ۵

تلفن تماس :                                                                    تلگرام و واتساپ
۰۲۱۲۲۸۶۶۴۰۸
۰۲۱۲۲۸۸۰۶۴۰                                                                    09109881825

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده سایت
نویسنده سایت
مقالات: 37

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *